İngiltere Merkez Bankası, MIT ile CBDC için iş birliğini duyurdu

İngiltere Merkez Bankası, MIT ile CBDC için iş birliğini duyurdu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İngiltere Merkez Bankası, MIT ile CBDC için iş birliğini duyurdu

Investing.com – İngiltere, merkez bankası dijital para sistemleri için araştırmalara başlayan ülkeler arasına katılıyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), CBDC için 12 aylık bir araştırma programında beraber çalışacaklar.

BOE, CBDC ekosistemindeki fırsatları değerlendirmek istiyor

Yeni gelişmede İngiltere Merkez Bankası (BOE), bir CBDC geliştirme konusunda araştırmalara başlayacak olan son merkez bankası oldu. Bu gelişmeye bağlı olarak BoE’nin dünyanın en iyi teknoloji üniversitelerinden biri olarak görülen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile ortak hareket edeceği bildirildi.

İngiltere Merkez Bankası, 12 aylık araştırma projesi kapsamında bir merkez bankası dijital para birimi sisteminin tasarımıyla ilgili potansiyel güçlükler, fırsatlar ve risklerin araştırılacağını bildirdi. Araştırma için BOE, MIT’ye bağlı Digital Currency Initiative (DCI) ekibiyle birlikte çalışacak.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki merkez bankaları, son zamanlarda CBDC’lerin araştırılması ve geliştirilmesi için çabalarını artırdı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), gelişen teknolojiye yönelik artan talep ile birlikte Temmuz 2021’de Dijital Euro’nun tasarımı ve dağıtımıyla ilgili temel sorunları ele almak için Dijital Euro projesinin araştırma aşamasını başlattığını duyurmuştu.

Bu ayın başlarında ise Kanada Merkez Bankası, MIT ile CBDC araştırma faaliyetlerini yürütmek isteyen bir diğer devlet kurumu oldu. CBDC projeleri, çoğu ülkede hâlâ risk ve fırsatların araştırılması aşamasında bulunurken Kenya, Kore ve Jamaika gibi ülkeler, ön saflarda yer alıyor. Yakın zamanda Kore Merkez Bankası, CBDC testinin ilk aşamasını tamamladığını duyurdu. Çin Merkez Bankası ise bu alanda lider ülke konumunda.

Çin, son olarak Pekin Kış Olimpiyatlarında dijital yuan kullanımını test ederek ulusal para biriminin dijital formunun gündelik kullanıma uyum sürecinde önemli bir aşama kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası, MIT ile ortaklığı konusunda yaptığı açıklamada olası bir CBDC projesinin büyük bir ulusal altyapı gerektirdiğini ve henüz kesin ihraç konusunda bir karar verilmediğini vurguladı. Bu tür araştırmaların ise CBDC hakkında detaylı bir politika oluşturma konusunda faydalı olacağı dile getirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da CBDC araştırmalarına devam ediyor

2021 yılı Ekim ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aselsan (IS:ASELS), Havelsan ve Tübitak – Bilgem ile ikili mutabakat zaptı imzalayarak Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformunu kurduğunu duyurmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödeme altyapısını tamamlamak için dijital Türk lirası uygulamasının potansiyel faydalarını araştırma kapsamında Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Projesi kapsamında kavram ispatının tamamlanması ile başlayan sürecin teknoloji ortaklarının katılımıyla bir sonraki aşamaya geçtiğini bildirmişti.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap