İngiliz Araştırmacılar, Bitcoin’in Son Derece Güçlü Kuantum Bilgisayarlar Aracılığıla Hacklenebileceğini Söyledi

İngiliz Araştırmacılar, Bitcoin’in Son Derece Güçlü Kuantum Bilgisayarlar Aracılığıla Hacklenebileceğini Söyledi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İngiliz Araştırmacılar, Bitcoin’in Son Derece Güçlü Kuantum Bilgisayarlar Aracılığıla Hacklenebileceğini Söyledi

İngiliz araştırmacılar, Bitcoin’i (BTC) kuantum bilgisayarlarla hacklemenin gelecekte mümkün olabileceğini savunuyor. The Independent’ın haberine göre, Sussex Üniversitesi’nde kuantum fizikçisi olan Mark Webber, Bitcoin’in şifrelemesini kırmanın fütüristik süper bilgisayarlarla mümkün olacağını savunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şimdilik, lider kripto para biriminin bu konudan zarar görmesi mümkün değil. Mevcut cihazlar, Bitcoin’i hacklemek için gereken güce ulaşmaktan çok uzakta. Kuantum bilgisayarlar, bitler yerine kübitler kullanır, bu da sıradan bilgisayarlara kıyasla sonsuz derecede daha fazla veri işlemelerine olanak tanır. Kasım ayında, ABD teknoloji devi IBM, 127-bitlik bir kuantum hesaplama çipini tanıttı ve ilk kez 100-qubit bariyerini aştı.

Webber ve meslektaşı, bir kuantum bilgisayarın bir günde Bitcoin’in şifrelemesini kırmak için en az 13 milyon kübit olması gerektiğini tahmin ediyor. Özellikle araştırmacılar, gelecekte kuantum bilgisayarlar için 300 milyon kübitin “ulaşılabilir” olacağına ve bunun da en büyük kripto para birimi için bir tehdit oluşturacağına inanıyor.

“30 [milyon] ila 300 milyon fiziksel kübitlik tahmini gereksinimimiz, Bitcoin’in şimdilik bir kuantum saldırısına karşı güvenli olduğunu gösteriyor, ancak bu boyuttaki cihazlar genellikle ulaşılabilir olarak kabul ediliyor ve gelecekteki gelişmeler gereksinimleri daha da aşağı çekebilir.”

Webber, Bitcoin’in gelecekte kuantuma dirençli hale gelmek ve süper bilgisayar sorununu çözmek için potansiyel olarak bir hard fork gerçekleştirebileceğine inanıyor, ancak aynı zamanda ağ ölçeklendirme sorunları konusunda da uyarıyor.

Araştırmacı, mevcut şifreleme tekniklerinin yeterince güvenli olmadığı düşünüyor:

“İnsanlar zaten endişeli çünkü şu anda şifrelenmiş mesajları kaydedebilir ve gelecekte şifrelerini çözebilirsiniz.”

Bitcoin, SHA256 karma algoritmasını kullanır. Bu Ocak ayının başlarında 13 yaşına giren Bitcoin, tüm bu yıllar boyunca inanılmaz derecede esnek oldu. Güvenlik uzmanı Dan Kaminsky, 2013 yılında Bitcoin’i hackleyemeyeceğini itiraf etmişti.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap