IMF’ten El Salvador’a “Bitcoin’den vazgeçin” çağrısı

IMF’ten El Salvador’a “Bitcoin’den vazgeçin” çağrısı

Paylaş
BTC Piyasası: IMF’ten El Salvador’a “Bitcoin’den vazgeçin” çağrısı

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yönetim kurulu, El Salvador’un Bitcoin‘i yasal para olarak kullanmaya son vermesini tavsiye etti. IMF, buna gerekçe olarak Bitcoin’in yol açtığı finansal riskler ve oluşan yükümlülükleri gösterdi.

El Salvador ile yapılan ikili görüşmelerin ardından bugün yayımlanan raporda, IMF direktörlerinin Bitcoin’in kullanımının finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunmasının yanı sıra ilişkili mali yükümlülükler konusunda büyük riskler yarattığını vurguladıkları yazıldı. Rapora göre direktörler, ülkeyi Bitcoin’in yasal para statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya çağırdı. Bazı direktörlerin Bitcoin destekli tahvil ihracı ile ilgili riskler hakkında endişelerini paylaştığı ifade edildi.

Direktörlerin ayrıca Chivo e-cüzdan gibi dijital ödeme araçlarının El Salvador’da finansal katılımı artırmada önemli bir rol oynayabileceğini kaydettikleri belirtildi. Bununla birlikte Chivo ve Bitcoin’in yeni ekosisteminin sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi gerektiğinin altını çizdikleri aktarıldı.

IMF, Kasım ayında da Bitcoin’in El Salvador’da yasal para olarak kullanılmaması gerektiğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Nayib Bukele, 2022 Bitcoin tahminlerini açıkladı

El Salvador, geçtiğimiz yılın Eylül ayında Bitcoin’i yasal para olarak kullanmaya başlamıştı. Ülke, buna ek olarak, hazinesine de dönem dönem Bitcoin alıyor ve volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap