IMF Yetkilisi, Kripto Risklerinin Piyasaları İstikrarsızlaştırdığını Söyledi

IMF Yetkilisi, Kripto Risklerinin Piyasaları İstikrarsızlaştırdığını Söyledi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: IMF Yetkilisi, Kripto Risklerinin Piyasaları İstikrarsızlaştırdığını Söyledi

IMF yetkilisine göre, kripto paralardaki keskin fiyat dalgalanmaları, gelişmekte olan piyasalar üzerinde “istikrarsızlaştırıcı” sermaye akışlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

IMF mali danışmanı ve aynı zamanda sermaye piyasaları bölümü başkanı Tobias Adrian, kriptoların bazı dış yatırımcılar tarafından istikrarsız olarak görülen ülkelerden para çekmek için kullandığını ifade etti. Adrian, Financial Times’a verdiği röportajda, bunun bazı ülkelerdeki politikacılar için büyük bir zorluk yarattığını ifade ederek, kripto piyasalarının zirve seviyesinden bu yana 1 trilyon dolar değer kaybettiğinin de altını çizdi.

Geçtiğimiz hafta IMF, El Salvador’u Bitcoin’i yasal olarak tanımayı bırakmaya davet etti ve dijital varlığın kullanılmasının finansal istikrar ve bütünlüğü için “büyük risk” sunduğunu belirtti.

Adrian, gelişmekte olan ekonomilerin, mevcut para birimlerinin kripto varlıklar ile değiştirilmesinin bir sonucu olarak “anında ve akut risklerle” karşı karşıya olduğunu ve bunun “kriptolaştırma” adı verilen bir süreç olduğunu söyledi.

Adrian, kriptolardaki düşüşün hisse senetlerini de etkilediğine inanıyor:

“Kripto ve hisse senedi piyasalar arasındaki korelasyon güçlü bir biçimde artıyor. Kripto artık hisse senetleri ile çok yakından bağlantılı durumda. Öylece görmezden gelemeyiz.

Adrian IMF, ulusal ve küresel düzenleyicileri kripto varlıkları denetlemeye ve bunun için koordineli olarak çalışmaya çağırdı:

“Küresel düzenlemeler üzerinde anlaşmak asla hızlı gerçekleşmez. Ancak şimdi başlarsak, finansal istikrarı koruma hedefine ulaşırken aynı zamanda temelde teknolojik yeniliklerin getirdiği faydaların keyfini sürebiliriz”

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap