IMF yetkilisi: Kripto paralar gelişmekte olan piyasaları istikrarsızlaştırıyor

IMF yetkilisi: Kripto paralar gelişmekte olan piyasaları istikrarsızlaştırıyor

Paylaş
BTC Piyasası: IMF yetkilisi: Kripto paralar gelişmekte olan piyasaları istikrarsızlaştırıyor

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) mâli danışmanlarından olan Tobias Adrian, İngiliz medyasından Financial Times’a verdiği röportajda kripto paralara değindi ve bu varlıklardaki sert fiyat hareketlerinin gelişmekte olan piyasalara istikrarsızlık getirdiğini savundu.

“Para çıkarmak için kullanılıyor”

Kripto paraların son ATH’sinin ardından 1 trilyon dolarlık değer kaybettiğini belirten Adrian şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar, bazı dış yatırımcılar tarafından istikrarsız olarak görülen ülkelerden para çıkarmak için kullanılıyor. Bu yüzden bazı ülkelerde kanun yapıcılar bu durumla mücadele etmek için ciddi şekilde zorlanıyorlar. Kripto paralar son yükseliş dalgasından bu yana 1 trilyon dolarlık değer kaybetti.

“Acil önlem alınması gereken riskler var”

Halkların yerel para birimlerinden kripto paralara geçmeye başlamasının acil düzeltilmesi gereken bir durum olduğunu belirten Adrian şunları söyledi:

“Kriptoizasyon olarak da belirtilen ve birçok gelişmekte olan ülkede yaşanan kripto paralara geçiş, acil şekilde düzeltilmesi gereken bir durumdur. Sermaye akışı yönetimi önlemleri ‘kriptolaştırma’ karşısında detaylı şekilde oluşturulmalıdır. Vârolan sistemle bazı düzenlemeler yapılması, para akışının yeni kanallar ve regüle edilmemiş yeni hizmet sağlayıcılarla yapılması sebebiyle işe yarayamayabiliyor.”

“Regülasyonlara şimdi başlamalıyız”

Kripto paralardaki düşüşün, hisse seendi piyasalarındaki düşüşü de tetiklediğini belirten Adrian, iki taraf arasındaki korelasyonun da arttığına dikkat çekti:

“Kripto ve hisse senetleri piyasalarındaki korelasyon güçlü şekilde artıyor. Kripto paralar da hisse senetleri piyasasında yaşananlara bağlı gözüküyor. Küresel şekilde regülasyonları başlatmak hızlı biçimde olmaz. Ancak bu işe şimdi başlarsak hem finansal istikrarı koruruz hem de teknolojik inovasyonun faydalarından yararlanırız”

Hatırlanacağı üzere dünyada Bitcoin’i yasal para olarak ilân eden ilk ve tek ülke konumundaki El Salvador geçtiğimiz hafta IMF’den bu konuda bir uyarı almıştı. Kurum, El Salvador’un Bitcoin politikasından vazgeçmesi gerektiği uyarısında bulunmuştu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap