IMF, kripto varlıkları için yeni bir siyaset önerisi sundu

IMF, kripto varlıkları için yeni bir siyaset önerisi sundu

Paylaş
BTC Piyasası: IMF, kripto varlıkları için yeni bir siyaset önerisi sundu

Investing.com – Memleketler arası Para Fonu (IMF), Finansal İstikrar Konseyi (FSB) ile birlikte kripto varlıklar için tavsiye ve kimi standartları içeren ortak bir yayın sundu.

G20 ülkelerinin talebi üzerine hazırlanan doküman, genel manada tavsiyeler içermekle birlikte kripto varlık faaliyetlerinin ve piyasa hareketinin makroekonomi ve finansal istikrar risklerini ele alma konusunda kapsamlı bir rehberlik sağlıyor. 

IMF, bu sefer kripto varlıklar için FSB ile ortak bir çalışma yaptı

Geçmiş periyotlarda IMF ve FSB’nin kripto sanayisiyle ilgili bağımsız yayınları bulunuyordu. Lakin bu sefer iki kurumun daha kapsamlı bir rehberli sunmak ismine birlikte çalıştığı görüldü. 

Finansal İstikrar Heyeti (FSB) tarafından yapılan açıklamada IMF’in kripto varlıklar konusunda yasal ve finansal bütünlük ile para ve maliye siyasetleri üzerindeki tesirlerini ana sınırlarıyla belirlediği bildirilirken şuranın finansal istikrar, yatırımcı müdafaası, kripto varlıkların içerdiği riskler üzere hususlarda düzenleyiciler için teklifler ve standartlar yayımladığı belirtildi.  

Yayımlanan ortak doküman, G20’nin bu yıl IMF ve FSB ile birlikte Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) global bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için teklif talebinin akabinde geldi. IMF ve FSB’nin raporu haricinde Milletlerarası Ödemeler Bankası’nın bağımsız olarak kripto varlıklarla ilgili kavramsal hususların ele alınacağı ve mevcut riskleri azaltma konusunda teklifler içeren bir rapor sunacağı açıklandı. 

Son gelişmeler, G20 ülkelerinin global çapta faaliyet gösteren kurumlardan sağladığı rehberlikle uygun bir yol haritası belirlemek için gayret sarfettiğini gösteriyor. Bu yolla şimdi global seviyede yasal bir yere oturtulamayan kripto sanayisi için ortak bir yaklaşım benimsenerek bölüme yönelik riskler denetim altına alınmaya çalışılıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap