IMF açıkladı: Bitcoin’in ülke ekonomileri için oluşturduğu 4 risk

IMF açıkladı: Bitcoin’in ülke ekonomileri için oluşturduğu 4 risk

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: IMF açıkladı: Bitcoin’in ülke ekonomileri için oluşturduğu 4 risk

Investing.com – Uluslararası Para Fonu (IMF), en başından beri kripto paralara karşı muhalif tavrından taviz vermedi. Kuruluş, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto paralara yasal statü verilmesinin büyük finansal risklere neden olacağı görüşünü savunurken son olarak Bitcoin’in ülke ekonomilerine yönelik 4 potansiyel riski üzerine bir blog yazısı yayımladı.

IMF, kripto para birimlerine yönelik eleştirilerden bahsederken bu varlıkların merkez bankaları tarafından destekli itibari paralara ikame olamayacağının altını çizdi.

IMF, tartışmanın merkezine El Salvador’u koyarak Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanmanın risklerine bir kez daha değindi: 

IMF’ye göre Bitcoin neden riskli?

IMF, Bitcoin’in ülke ekonomileri için oluşturduğu riskleri 4 ana madde halinde açıkladı.

Finansal istikrarsızlık

Uluslararası Para Fonuna göre, yasal bir ödeme aracı olarak Bitcoin kullanmak, bankaları ve diğer finansal kurumları kripto varlık fiyatlarında büyük dalgalanmalara maruz bırakacağından finansal istikrarsızlığa neden olabilir.

Yasa dışı faaliyetler

Kripto paraların doğasında bulunan anonimlik gerekçe gösterilerek bu özelliğin yasadışı faaliyetler, terörün finansmanı ve vergi kaçakçılığına yol açacağı iddia ediliyor.

IMF, ayrıca kripto para kullanımının diğer ülkeler ve aracı bankalarla olan ilişkileri etkileyebileceğini açıkladı. Kara para aklamayı önleme ve terörizmin finansmanı ile mücadele gerekliliklerinin alternatif para sisteminden dolayı standart olarak uygulanamayacağından, birçok güvenlik unsurunun Bitcoin hizmet sağlayıcısının inisiyatifine bırakılacağı düşünülüyor.

Bu nedenle kripto varlık sağlayıcıları için uluslararası standartlara ihtiyaç olunduğunu düşünen kurum, tüm kuruluşlar için daha yoğun ve tek tip bir düzenleme öneriyor.

Bireyler ve işletmeler için servet kaybı

IMF, bireylerin ve işletmelerin, tasarruflarını Bitcoin olarak tutmaları halinde fiyat volatilitesi, siber saldırılar gibi nedenlerden dolayı birikimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceklerini düşünüyor.

Örnek olarak Nijerya gibi kırılgan bir ekonomiyi gösteren IMF, ülkenin kripto paraları yasakladığını ve Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) e-nairayı başlattığını hatırlattı.

Riske edilen kamu fonları

Uluslararası Para Fonu (IMF), bir ülkenin kripto paraları yasal ödeme aracı olarak benimsemesiyle kamu fonlarının kripto para risklerine maruz kalması durumuna bağlı olarak mali yükümlülüklerin de artma riskine işaret etti.

IMF, bu bağlamda olası bir Bitcoin fiyat çöküşünde kripto parayı benimseyen ülkedeki kamu fonların hızla tükenebileceği riski üzerinde durdu.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap