İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti!

İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti!

Birleşik Krallık, Ekonomik Kabahat ve Kurumsal Şeffaflık Yasası’nın yakında yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto ilişkili hatalarla uğraşını güçlendirmeye hazırlanıyor. Bu yasa, lokal mahkemelere ve kolluk kuvvetlerine kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı, siber cürümler ve terörizm üzere yasadışı faaliyetlerle temaslı kripto paraların dondurulmasını hızlandırmak için kapsamlı yeni yetkiler vermeye hazırlanıyor. Öbür yandan, Hong Kong da JPEX borsası skandalının akabinde harekete geçiyor. İşte detaylar…

Birleşik Krallık’tan kripto para atağı geldi

Geleneksel olarak, cezai kovuşturmalarda kusurlu kripto varlıklarına el konulması, bir tutuklama yahut mahkumiyet kaidesine bağlıydı. Bu mani ekseriyetle hatalıların, kolluk kuvvetleri dondurmak için mahkeme onayı almadan evvel hedeflenen varlıkları süratle hareket ettirmelerine müsaade veriyordu. Lakin, önümüzdeki tasarı bu tutuklama koşulunu kaldırarak mahkemelerin tutuklama yapılmadan evvel bile varlıklara el koyma kararı vermesine imkan tanıyacak. Mal varlıkları hareketlerini engellemek için dondurulabilse de, bir tutuklama ya da mahkumiyet sağlanana kadar şüphelilerin mal varlıklarına teknik olarak el konulamıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti! 1

Bu gerekliliğin ortadan kaldırılması, Birleşik Krallık’ın kripto hatalarla gayret cephaneliğinde kıymetli bir gelişme olarak selamlanıyor. TRM Labs Birleşik Krallık Kamu Dalı Alakaları Yöneticisi Phil Ariss’e nazaran, bu değişiklik bilhassa varlıkların hata faaliyetleriyle güçlü irtibatları olduğu, lakin şüphelilerin Birleşik Krallık‘ta adaletle müsabaka ihtimalinin düşük olduğu durumlarda tesirli olacak. Bu durum, ülke dışından dolandırıcılık yapan ve Birleşik Krallık’ta ikamet edenleri gaye alan şahısları de kapsayabilir.

Suçla irtibatlı rastgele bir varlığa el konulacak

Tasarının en dikkat cazip taraflarından biri de yeni sivil el koyma yetkilerinin getirilmesidir. Bu yetkiler, bir kişinin cezai hatalardan mahkum edilip edilmediğine bakılmaksızın, kabahatle kontaklı kripto varlıklarına el konulmasına müsaade verecektir. Fonlar, kripto ile ilgili kabahat faaliyetlerini daha da sıkılaştırmayı vaat eden bir gelişme olan mahkeme süreçleri uyarınca ele geçirilebilir. Tasarının kritik avantajlarından biri, uygulama çalışmalarındaki gecikmeleri azaltma ve kripto para üniteleri alanında büyük bir tasa kaynağı olan fonların süratli hareket etmesini tedbire kabiliyetidir.

Ulaş Utku Bozdoğan: İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti! 2

Birleşik Krallık, yasadışı faaliyetlere bağlı kripto varlıklarını ele geçirme konusunda şimdiden kıymetli adımlar attı. Polis memurlarının 2022 yılında, çeşitli kabahat davranışlarıyla irtibatlı 300 milyon sterlinden (371 milyon dolar) fazla kripto para ünitesine el koyduğu bildirildi. Lakin tasarının bu sayıları değerli ölçüde artırması bekleniyor. Ulusal Hata Ajansı’ndan alınan bilgiler, Birleşik Krallık ile ilgili yasadışı kripto süreçlerinin 2021’de yaklaşık 1,24 milyar euro (1,53 milyar dolar) olduğunu gösteriyor. Tasarının verdiği yeni yetkilerle, bu kıymetli meblağların peşine düşme konusunda yeni bir optimistlik var. Blockchain tahlil firması TRM Labs’ın Kıdemli Siyaset Danışmanı Isabella Chase, el konulan kripto paranın kıymetli bir kısmının mali hatalarla uğraşa yönelik devam eden gayretleri finanse edeceğini öngörüyor.

Hong Kong, JPEX ile BTC ve altcoin şirketlerine karşı harekete geçti

Diğer yandan Hong Kong düzenleyicileri, JPEX isimli lisanssız bir kripto borsası etrafındaki dolandırıcılık tezlerinin akabinde altı kişinin tutuklanmasının akabinde kripto piyasasının etrafındaki ilmiği sıkılaştırmak istiyor. Associated Press’in haberine nazaran, Hong Kong İcra Şurası Lideri John Lee Ka-Chiu 19 Eylül’de gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin yatırımcıları bilgilendirme gayretlerini artıracağını ve onlara sadece Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Komitesi lisansı verilen platformları kullanmaları gerektiğini hatırlatacağını söyledi. JPEX sorunu, 13 Eylül’de SFC’nin kayıtsız kripto değişim platformu hakkında 1.000’den fazla şikayet aldığını ve 1 milyar Hong Kong dolarının (128 milyon dolar) üzerinde kayıp tezi olduğunu kamuoyuna bildirmesiyle gündeme geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti! 3

Btcpiyasasi.com olarak da bildiridğimiz üzere SFC ikazında, JPEX’in platformun hizmet ve eserlerini çevrimiçi ünlüler ve tezgah üstü para değiştiriciler aracılığıyla Hong Kong halkına tanıttığını kaydetti. JPEX ile ilgili problemler SFC’nin ikazıyla kamuoyuna yansırken, platformun birçok kullanıcısı fonlarını çekemez hale geldi, kimileri ise cüzdan bakiyelerinin azalmasından şikayet etti. Hong Kong gözlemcisinin borsaya yaptığı ikazın akabinde platformun, kullanıcıları varlıklarını çekmekten caydırmak için para çekme fiyatını 1.0000 dolara çıkardığı bildirildi. Kripto borsası daha sonra, platformda devam eden likidite krizi için üçüncü taraf piyasa yapıcılarını suçladı ve bu da para çekme fiyatının artırılmasıyla sonuçlandı. Hong Kong polisi ayrıyeten influencer Joseph Lam’ı (Lin Zuo) kripto borsası JPEX ile olan alakası nedeniyle tutukladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap