İki Kripto Dostu Ülke: Ukrayna ve Belarus Kripto Para Borsasından İşbirliği Hamlesi

İki Kripto Dostu Ülke: Ukrayna ve Belarus Kripto Para Borsasından İşbirliği Hamlesi

Paylaş
İki Kripto Dostu Ülke: Ukrayna ve Belarus Kripto Para Borsasından İşbirliği Hamlesi

Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Belarus kripto borsası Currency.com ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Ukrayna, Belarus’un tecrübelerinden faydalanmak istiyor

Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanlığı bu yılın Ağustos ayında kurulmuş olsa da, kripto alanında oldukça aktif. Örneğin yakın zamanda yeni kripto kuralları üzerine çalışmak için Binance ile ortaklık kurdu. Ancak bakanlık, komşu ülkenin deneyimlerinden de faydalanmak istiyor.

Çarşamba günü, Ukrayna hükümetinin çevrimiçi portalı, Dijital Dönüşüm Bakanlığının Belarus borsası Currency.com ile ortaklık yaptığını bildirdi. Söylenenlere göre bu borsa, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun kripto paralara, token’lara ve fiat paraya olan desteğini göstermek için bölgedeki ilk düzenlenmiş borsa olma özelliği taşıyor.  Ayrıca Ukrayna da BDT’nin bir parçası.

Ukrayna hükümeti ile Belarus kripto borsası arasındaki işbirliği, kripto varlıklarının düzenlenmesi de dahil olmak üzere bilişim teknolojileri mevzuatına değinecek. Ukrayna, kripto alanını yasal çerçevede yöneten Belarus’un deneyimini benimsemek istiyor.

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alexander Bornyakov, şöyle yorum yaptı:

“Bu ülkenin tecrübelerini inceledikçe, ne kadar iş yapıldığını ve sonuçların ne getirdiğini daha iyi anlıyoruz. Ukrayna mevzuatının geliştirilmesi için Currency.com ekibiyle çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Belarus, kriptoyu benimsiyor

Cumhurbaşkanı 1994’ten beri Alexander Lukashenko olan Belarus, kripto para ve blockchain’i benimsiyor.

İki yıl önce, Belarus kripto parayla ticaret yapmak isteyenler için yasal teşvikler ve vergi indirimi sunmasıyla gündemdeydi. Hükümet, 2023 yılına kadar gelir vergisini kripto ticaretinden muaf etmek istedi. Bu yaklaşımın Ukrayna tarafından benimsenip benimsenmeyeceği belli değil. Lukashenko o zamanlar şunu söylemişti:

“Belarus, dünyada blockchain teknolojisinin kullanımı için bu kadar geniş fırsatlar sunan ilk hükümet olacak. Bu alanda bölgesel bir merkez olma fırsatımız var.”

Belarus’un kripto konusundaki tutumuna bakılırsa, Ukrayna’nın düzenlemelerinin blockchain dostu olma olasılığı bir hayli yüksek.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap