İki analistten Bitcoin için felaket senaryosu

İki analistten Bitcoin için felaket senaryosu

Paylaş
BTC Piyasası: İki analistten Bitcoin için felaket senaryosu

Investing.com – Bitcoin, yaz aylarındaki yatay görünümünü Ağustos ayında gelen sert satışlarla aşağı istikametli bozarak 26.000 dolar sonuna kadar geriledi.

Riskli piyasalarda iştahı düşüren birtakım gelişmelerin art geriye gelmesi kripto para piyasalarındaki olumlu görünümün aksine dönmesine neden oldu. Piyasaların negatif tarafta fiyatlanmasına neden olan gelişmelerin başında faiz oranlarındaki artış eğiliminin devam edebileceğine dair telaffuzlar, Çin iktisadını sarsabilecek nitelikte olan gayrimenkul piyasasındaki kriz ve Bitcoin aktivitesindeki düşüklük geliyor.

Bu olumsuz hisler eşliğinde kimi analistler kripto para fiyatının daha düşük düzeylere gerçek hareket edebileceği konusunda ikazlarda bulundu.

Kripto analisti Ali Martinez, son paylaşımında Bitcoin’in düşüş eğilimini Proof of Work (PoW) Taban Fiyatlandırma Modeline nazaran 14.800 dolara kadar sürebileceğini sav etti.

Bitcoin’de %40’lık bir düşüş dalgası manasına gelen bir düşüş senaryosu sunan Martinez, yeniden de muhtemel düşüş eğiliminde yaklaşık 21.000 dolar düzeyinde bir takviye oluşabileceğini söyledi.

PoW Taban Fiyatlandırma Modeli nedir?

PoW Taban Fiyatlandırma Modeli, kripto para piyasası özelinde kullanılan bir kavram olarak düşüş devirlerinde potansiyel taban düzeyleri tespit etmek için kullanılır. Model için hesaplama yapılırken kripto para madenciliğinde kullanılan elektrik ve başka donanım sarfiyatları üzere kalemler dikkate alınır. Öteki bir deyişle madencilik faaliyetlerinin maliyeti manasına gelen fiyat düzeyi, ilgili kripto para için muhtemel bir taban fiyat olarak kabul edilir.

Bloomberg analisti 10.000 dolara düşüşün Bitcoin için makûs olmayacağını savunuyor

Bitcoin, 26.000 dolarda sabit kalmaya devam ederken piyasa iştirakçileri, bir düşüş dalgasının daha gelip gelmeyeceği konusunda tedirginliğini sürdürüyor. Bloomberg analisti Mike McGlone ise bahse öteki bir açıdan bakarak BTC fiyatı 10.000 dolar düzeylerine düşse bile bunun kripto para için berbat bir durum olmayacağını sav etti.

Bitcoin, kripto para piyasası genelini domine ettiği için en büyük kripto paranın mümkün bir 10.000 dolar düzeyine düşüşü, altcoin piyasasını önemli manada tesirler.

Analist Mike McGlone ise Bitcoin performansını değerlendirirken pay piyasası ve Amazon (NASDAQ:AMZN) payıyla bir karşılaştırma yaptı. McGlone, kripto paranın %50’lik bir düşüş gerçekleştirse bile hâlâ Amazon payından daha düzgün performans göstermiş olacağına dikkat çekti.

Mike McGlone, bu değerlendirmesini yaparken uzun vadeli bir bakış açısı kullandı. Buna nazaran Amazon’un son 20 yıl içinde toplam %7.000 getiri sağladığı görülürken Bitcoin, daha kısa bir vakit zarfından çok daha yüksek bir getiri oranına sahip. O denli ki Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürüldüğü ve 2011 yılında 1 dolara ulaştıktan sonra 12 yıllık vakit zarfında pahasını 26.000 kat artırdı.

Bitcoin’in 10.000 dolar düşmesi kısa vadeli yatırımcılara önemli oranda ziyan verecektir. Lakin McGlone’un geniş perspektifli yaklaşımına nazaran Bitcoin’in 10.000 dolara gerilemesi eşsiz performansına ziyan vermeyecek.

Çoğu yorumcu ise kripto para piyasasının iç dinamiklerinden ötürü Bitcoin’in 10.000 dolar düzeyine kadar düşmesini pek mümkün görmüyor. Bunun yanında Bitcoin’in 2024 yılında arzını kısacak olan halving aktivitesine güvenen kimi iyimserler analistler BTC’nin önümüzdeki periyotta yeni bir ralliye başlayarak 6 rakamlı fiyat düzeylerine ulaşacağı kestirimin de bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap