İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava!

İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava!

İflas eden kripto para borsası FTX, kurucusu Sam Bankman-Fried’in ebeveynlerine, şirketten milyonlarca doları uygunsuz bir halde aktarmak için bağlantılarını manipüle ettikleri argümanıyla dava açıyor. İşte detaylar…

Kripto para borsasından SBF’in ailesine dava

Alameda Research LLC, Alameda Research Ltd, FTX Trading Ltd, West Realm Shires, Inc. ve West Realm Shires Services Inc. (FTX.US), 18 Eylül’de Delaware iflas mahkemesinde Allan Bankman ve Barbara Fried aleyhine şikayette bulundu. Bankman Stanford’da hukuk profesörü, Fried ise birebir hukuk fakültesinde emerita profesör olarak misyon yapıyor. Şikayet dilekçesinde Bankman ve Fried’in FTX’in Kasım 2022’de çökmesinden evvel içeriden erişimlerini kullanarak kendilerini zenginleştirdikleri argüman ediliyor. Borçlular, Bankman ve Fried’in FTX’in mali tehlike altında olduğunu bildiklerini ya da bilmeleri gerektiğini fakat yararlarına odaklandıklarını tez ediyor. Dava, öteki tezlerin yanı sıra Bankman’ı itimada dayalı misyonu ihlal etmek ve dolandırıcılığa yardım ve yataklık etmekle suçluyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava! 1

Fried ise siyasi bağış toplama faaliyetleriyle ilgili olarak sebepsiz zenginleşme ve dolandırıcılığa yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor. Şikayette bilhassa Joseph Bankman ve Barbara Fried’in 10 milyon dolar nakit armağan, Bahamalar’da 16.4 milyon dolarlık lüks bir mülk, çalıştıkları Stanford Üniversitesi’ne 5 milyon doların üzerinde bağış ve FTX tarafından finanse edilen başka menfaatler aldıkları ve tüm bunları FTX’teki mali problemler ve uygunsuz davranışlarla ilgili tehlike işaretlerini bilerek ya da görmezden gelerek yaptıkları argüman ediliyor.

Allan Joseph Bankman hakkındaki şikayetler

Şikayette Allan Joseph Bankman’ın FTX’te denetimleri uygulayabileceği yahut sıkıntıları gündeme getirebileceği lakin bunun yerine sessiz kaldığı kilit danışmanlık rolleri üstlendiği tez ediliyor. Bankman’ın FTX Trading, Alameda Research ve başka iştirakler için fiyatsız hukuk müşaviri olarak vazife yaptığı ve fiili bir yönetici olarak geniş karar alma yetkisine sahip olduğu argüman ediliyor. Müşteri fonlarının uygunsuz kullanımı ve başka hileli uygulamalarla ilgili kırmızı bayrakları görmezden geldi ve suistimal tezinde bulunan 2019 tarihli bir ihbar şikayetinin örtbas edilmesine yardımcı oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava! 2

Şikayette ayrıyeten, Bankman’ın inanca dayalı vazifelerini ihlal ederek FTX’e yapılan 5,5 milyon dolardan fazla bağışın patronu Stanford Üniversitesi’ne yönlendirilmesine neden olduğu belirtiliyor. Bankman, FTX’in mali meşakkat içinde olduğunu bilerek vergiden kaçınmak için 10 milyon dolarlık ikramın yönlendirilmesini tavsiye etti. Nihayetinde Bankman’ın iflasa hakikat sürüklenen FTX’e odaklanmak için Stanford’dan müsaade aldığı sav ediliyor. Bu devirde oğluna yüklü bir maaş artışı için lobi yaptığı bildiriliyor. Bankman iflastan evvel lüks seyahatler, FTX reklamlarında görünme ve başka avantajlarla kendini zenginleştirdi.

Barbara Fried’e karşı şikayetler

Ayrıca Barbara Fried’in kampanya finansmanı maddelerini ihlal eden siyasi bağışlar için baskı yaptığı argüman ediliyor. Fried’in siyasi bağışlar konusunda Sam Bankman-Fried’in baş danışmanı olarak vazife yaptığı tez ediliyor. Kendisine ve başka FTX yöneticilerine, Fried’in kurucularından olduğu Mind the Gap isimli siyasi hareket komitesine milyonlarca dolar katkıda bulunmaları için tekraren baskı yaptı. Ayrıyeten, şikayette Fried’in Bankman-Fried ve başkalarını, fonların kaynağını gizlemek için saman bağışçılar kullanmak da dahil olmak üzere kampanya finansmanı maddelerini ihlal edecek biçimde siyasi bağışlar yapmaya teşvik ettiği argüman edilmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava! 3

FTX şirketleri, Bankman ve Fried tarafından alındığı tez edilen uygunsuz transferleri ve yararları geri almaya çalışıyor. Hileli periyot, inanca dayalı misyonun ihlali, sebepsiz zenginleşme ve öbür dava nedenlerine ait argümanlar ileri sürmektedirler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap