İflas eden Bitcoin borsası Mt.Gox’ın ödemeleri ertelendi

İflas eden Bitcoin borsası Mt.Gox’ın ödemeleri ertelendi

Paylaş
BTC Piyasası: İflas eden Bitcoin borsası Mt.Gox’ın ödemeleri ertelendi

Investing.com – Tokyo Bölge mahkemesi son aldığı kararla yıllar evvel iflas eden kripto borsası Mt.Gox’ın alacaklılara yapılacak ödeme mühletini 31 Ekim 2024 tarihine erteledi.

Bu kararın akabinde Mt.Gox’ta kripto varlığı olan alacaklıların bekleme mühleti 10 yıla çıkmış olacak. 2011 yılında siber atağa uğrayan Japonya merkezli kripto para borsası, o periyot bugünkü bedeliyle yaklaşık 23 milyar dolara denk gelen 850 bin BTC varlığını çaldırdı. Borsa, akın sonrası çalınan kripto varlıkların yalnızca %20’sini kurtarabildi. Fakat atağın akabinde toparlanamayan borsa, 2014 yılında iflasını açıklamak zorunda kaldı. 

Yıllardır devam eden süreçte Mt.Gox, kripto dalı için bir efsaneye dönüştü. Vakit zaman borsanın ödeme yapacağına dair çıkan haberler bile geri ödenecek ölçünün büyüklüğünden ötürü BTC fiyatını olumsuz etkiledi. Lakin son yıllarda Mt.Gox ile ilgili gelişmelerin, piyasanın da büyümesinin tesiriyle, BTC fiyatına tesiri epeyce azaldı.

Bu yıl Mt.Gox ödemeleri ile ilgili değerli adımlar atıldı. Son gelişmelerde alacaklıların beyanları toplanırken ödeme yapılacak tarih için Ekim 2023 işaret edilmişti. Fakat son mahkeme kararıyla bu mühlet bir yıl daha uzatılmış oldu. Karar, erken toplu ödeme, orta ödeme ve tabandan geri ödeme üzere tüm ödeme seçeneklerini kapsayacak biçimde alındı.

Mt.Gox ne kadar ödeme yapacak?

Edinilen son bilgilere nazaran siber akın sonrası Mt.Gox bünyesinde 142 bin BTC, 143 bin BCH ve yaklaşık 69 milyar Japon yeni olduğu biliniyor. Bu varlıkların yaklaşık 24 bin kullanıcı olduğu bilinen borsa alacaklılarına dağıtılması planlanıyor.

Mt.Gox’ta rehabilitasyon süreci, epey karmaşık olmasından ötürü uzun müddettir devam ediyor. Başka yandan yüksek ölçülü ödemenin ertelenmesi, kripto para piyasalarındaki mevcut belirsizlik ortamında bir baskı ögesinin eksildiğini gösterirken bir nevi rahatlama sağlayabilir. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap