İBB, Dijital Kimlik ve Blockchain Entegrasyonuyla Yeni Fırsatlar Yaratıyor

İBB, Dijital Kimlik ve Blockchain Entegrasyonuyla Yeni Fırsatlar Yaratıyor

Paylaş
BTC Piyasası: İBB, Dijital Kimlik ve Blockchain Entegrasyonuyla Yeni Fırsatlar Yaratıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), dijital kimlik ve blockchain teknolojilerini kullanarak vatandaşların günlük ömürlerini kolaylaştırmayı amaçlayan değerli bir adım atıyor. İBB Bilgi Süreç Ünitesi Lideri Erol Özgüner, Kriptokoin’in medya partneri olduğu Istanbul Blockchain Week’te yaptığı “Dijital Kimlik – İBB Entegrasyonu: Yarar ve Fırsatlar” başlıklı konuşmasında, İstanbul’un dijital dönüşüm seyahatini ve yeni projelerini açıkladı.

Özgüner, İBB’nin geliştirdiği “İstanbul Senin” uygulaması ile başlayan blockchain seyahatinin, tek kullanıcı doğrulamasıyla birçok sürecin gerçekleştirilmesini hedeflediğini belirtti. Vatandaşların hayatını daha da kolaylaştırmak maksadıyla adımlar atmaya devam ettiklerini tabir etti.

Özgüner, İBB’nin 16 milyonluk devasa nüfusuyla su ve gaz üzere tüketim dataları üzerinde yürüttüğü analitik çalışmaları da paylaştı. Dijital dönüşümün bilhassa kamusal alanda, 2019 sonu ve 2020 başındaki COVID-19 pandemisi ile hızlandığını belirtti.

Belediye Süreçlerine Dijital Kimlik Kolaylığı

Konuşmanın bir orta başlığı olan “Dijital Kimliğin Rolü” altında, fizikî kimliğin taşınmak zorunda olduğu durumların tersine gelecekte dijital kimliğin yaşantımız için vazgeçilmez bir kesim olacağına vurgu yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, nüfus ve kimlik datalarını blockchain ortamında doğrulayıp tokenize etmek için Omchain ile birlikte bir proje geliştiriyor. Bu projenin ölçeklenebilirlik, düşük maliyet, lokal geliştirici dayanağı üzere avantajları olduğu söz edildi.

Dijital kimlik doğrulamasının yararları ortasında, tek seferlik doğrulama ile her yerde erişim imkanı, üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon kolaylığı, dijital kimlik sayesinde anonimlik ve kimlik kapalılığı bulunuyor. Enstitü İstanbul Kurs Merkezi, sertifikaları NFT’ye dönüştürerek şahısların kapalılığını koruyarak doğrulama imkanı sağlıyor.

İBB için dijital kimlik doğrulamasının olası ve mümkün kullanım alanları ortasında İSMEK sertifikaları, İSKİ-İGDAŞ abonelikleri, İstanbulkart sahipliği, öğrenci doğrulaması, spor salonu üyelik doğrulaması, İSPARK üzere hizmetler yer alıyor.

Erol Özgüner, çalışmalarının hayata geçecek etapta olduğunu fakat gerekli yasal tabanın oluşmadığı vurgusunu yaptı:

“Söz konusu alanlarda dijital kimlik uygulamalarımızın hayata geçmesi için kimi süreçler var. Öncelikle belediye meclis onayı, akabinde hükümetin bu alanda gerekli yasal regülasyonları yapması gerekiyor.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap