Hong Kong’da Kripto Dolandırıcılığından 458 Kişi Tutuklandı!

Hong Kong’da Kripto Dolandırıcılığından 458 Kişi Tutuklandı!

Paylaş
BTC Piyasası: Hong Kong’da Kripto Dolandırıcılığından 458 Kişi Tutuklandı!

Hong Kong polisi, 60 milyon dolarlık kara para aklamayı içeren 314 davadan 458 kişiyi tutukladı. Bulgulara nazaran kripto para süreçleri yoluyla yaklaşık 15 milyon dolar aklandı.

Hong Kong’da dev kripto para operasyonu

Wu Blockchain’in raporuna nazaran, Hong Kong polisi Ağustos ayı boyunca kripto dolandırıcılığından 458 kişiyi tutukladı. Raporlara nazaran toplam fiyatın yaklaşık 15 milyon doları nakit ve kripto para süreçleri yoluyla gerçekleşti. 

Yakın vakitte yayınlanan rapor, tutuklanan kurbanların çevrimiçi alışveriş, iş arama, yatırım, telefon görüşmeleri ve çevrimiçi aşk dolandırıcılığı üzere farklı mali cürümlere karıştığını gösterdi. Hong Kong polisine nazaran, birtakım kara para aklama örgütleri, insanları banka hesaplarını 40 ila 200 dolar ortasında satmaya ikna etti. Daha sonra bu hesapları farklı dolandırıcılıklardan elde edilen kabahat gelirlerini aklamak için kullandılar.

Yetkililer, Ekim 2022’den Haziran 2023’e kadar sekiz ayda, 15 milyon dolara kadar para aklandığını belirtti. Kabahat örgütü nakit ve kripto para üniteleri yoluyla milyonlarca doları paka çekti. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Binance, bu mevzuda hükümetlerle yakın temas haline. Borsa, Telegram kanallarını soruşturduktan sonra Türkiye’de bir teröristin yakalanmasına yardımcı oldu.

Hong Kong polisinin yaptığı öteki keşifler ortasında saldırganların denetim ettiği bir kukla hesap yer alıyor. Kukla hesap, Ocak 2022’den Şubat 2023’e kadar kuşkulu yasa dışı bahislerden 27 milyon dolar topladı. Hesaplardan biri, 40 kurbanın dahil olduğu bir çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığından para almak için kullanılmaktaydı.

458 kişi tutuklandı

Tutanaklara nazaran tutuklananlar yaşları 15-82 ortasında değişen 330 erkek ve 128 bayan yer alıyor. Polis, tutuklanan birtakım bireylerin tıpkı vakitte çevrimiçi flört yahut iş arama dolandırıcılığınında kurbanı olduğunu kaydetti. Kripto kurbanları, çevrimiçi karakterlere güvenmediklerini ve hassas bilgileri onlara aktardıklarını argüman etti.

Polis, gözaltında bulunan birtakım sendika üyelerinin, tutuklanan bireylerden kimilerini bankadan nakit indirimi almalarına yardım etme vaadiyle davet ettiklerini tespit ettiğini de kelamlarına ekledi. Kimlik kartlarının kopyalarını teslim etmeleri, cep telefonlarıyla selfie çekmeleri ve kara para aklama gayesiyle özel olarak sanal banka hesapları açmalarına yardım etmeleri için kandırıldılar.

BTC Piyasası: Hong Kong’da Kripto Dolandırıcılığından 458 Kişi Tutuklandı! 1

Wu Blockchain, hususla ilgili raporunda davanın kripto para temaslarına yer verdi. Buna nazaran dolandırıcılıklar, kara para aklama için kripto paraları tercih ediyor. Wu Blockchain’e nazaran:

Hong Kong polisi bu ay kara para aklamayı tedbire operasyonu başlattı ve 470 milyon HK dolarını içeren 314 olaydan 458 kişiyi tutukladı; bunların yaklaşık 1,1 HK doları nakit çekme ve kripto para ünitesi süreçleri yoluyla aklandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap