Hong Kong Regülatörü Bitcoin Borsalarının Lisans Alması İçin Yeni Kurallar Koydu

Hong Kong Regülatörü Bitcoin Borsalarının Lisans Alması İçin Yeni Kurallar Koydu

Paylaş
Hong Kong Regülatörü Bitcoin Borsalarının Lisans Alması İçin Yeni Kurallar Koydu

Kriptokoin – Hong Kong’un mali düzenleyicisi Çarşamba günü, kripto para borsalarının yaptıkları işlemler için işletme lisansı almasını, düzenlemeleri ve standartları iyileştirmeyi amaçlayan ve dolandırıcılığı önlemeyi hedefleyen bir adım atılmasını sağlayacak yeni kurallar yayınladı.

Piyasa gözlemcileri, Facebook’un Libra dijital para birimini piyasaya sürmeyi planladığından beri kripto para birimi endüstrisini düzenleyip düzenlememeleri gerektiği konusunda tartışıyorlar. Bu durum birçok kimsenin yatırımcı koruma kaygılarının ötesinde dijital varlıklara yönelik odak noktalarını genişletmesine neden oldu.

Hong Kong, dünyanın en büyükleri de dahil olmak üzere kripto varlık alım satım platformları olarak da adlandırılan düzinelerce kripto para borsasına ev sahipliği yapıyor.

Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) genel müdürü Ashley Alder, bu tür borsaların, platformlarında işlem gören kripto varlıkların çoğunun teknik olarak menkul kıymetler olmadığı için büyük ölçüde yönetmeliğin dışında kalacağını ifade ediyor.

Alder, SFC’nin yeni düzenlemelerini yayınlamadan önce yaptığı konuşmada, “Eşsiz teknik ve operasyonel özelliklerin derinlemesine incelenmesinden sonra, bazılarının bizim tarafımızdan düzenlenebileceği sonucuna vardık” diyor.

Hong Kong ve diğer yerlerdeki bazı kripto para birimi borsaları, standartları artıracak ve lisanslı borsaların kendilerini lisanssız rakiplerinden ayırt etmelerine izin verecek şekilde düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını söylüyor. Diğerleri ise gözetim altında daha fazla çalışmayı tercih ediyor.

Yeni Çerçeve

Borsaların Çarşamba’dan itibaren düzenlenmesi için geçerli olacak yeni kurallar, SFC’nin geleneksel menkul kıymetler aracıları için beklediği standartları belirlemekte.

Lisans almak isteyen bir borsanın, sadece profesyonel yatırımcılara hizmet vermesi, varlıkların kaybolması veya çalınması durumunda müşterileri korumak için bir sigorta poliçesi olması ve harici bir pazar gözetim mekanizması kullanması gerektiğini öngörmekte.

Kripto para borsaları, menkul kıymet olarak tanımlanan herhangi bir ürünle işlem yapmamaları koşuluyla SFC lisansına ihtiyaç duymazlar. Alder, “örneğin Bitcoin bir menkul kıymet değil” ifadelerini kullanıyor.

Tüm borsaları SFC’nin kanatları altına almak, yeni yasalar gerektirecek. Henüz bir lisans için kaç tane kripto para birimi alım satımının uygulanacağı veya standartların ne ölçüde karşılanacağı henüz belli değil.

Geçen yıl, Alder, dijital varlıklara yatırım yapan ve Hong Kong’da satış yapan varlık yöneticilerinin SFC lisansı almalarını sağlayacak yeni bir çerçeve açıklamıştı. Çok azı SFC’nin gereksinimlerini karşılayamadı.

Çarşamba günü yapılan ayrı bir açıklamada, SFC, yatırımcıları Hong Kong’da bitcoin vadeli işlemleri satın alma konusunda uyardı. Alder konuşmasında, bu tür ürünlerin alım satımına izin veren “yasadışı bir faaliyet yürütüyor olabilir” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap