“HODL Etkisi” Bitcoin Fiyatı İçin Hangi İstikamete İşaret Ediyor?

“HODL Etkisi” Bitcoin Fiyatı İçin Hangi İstikamete İşaret Ediyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: “HODL Etkisi” Bitcoin Fiyatı İçin Hangi İstikamete İşaret Ediyor?

Dalgalanmanın norm olduğu ve trendlerin bir anda değişebildiği kripto para piyasalarının dinamik dünyasında, analistler daima olarak fiyat hareketlerine ışık tutabilecek göstergeler arıyor. CryptoQuant’ın yakın vakitte yapılan bir araştırma, Bitcoin (BTC)’nin 1 yıllık etkin olmayan arzı ile fiyat dinamikleri ortasında büyüleyici bir alaka olduğunu ortaya koyuyor. Böylelikle araştırma, şu anda “HODL Etkisi” kavramına ait durumu çözüyor.

Gözlemler: Dalgalanmalar ve senkronizasyon

Araştırma, Bitcoin (BTC)’nin 1 yıllık faal olmayan arzında, dönüşümlü büyüme ve azalma kademeleriyle periyodik dalgalanmalar gösteren ilgi cazip kalıpları ortaya çıkarıyor. Bu dalgalanmalar, Bitcoin’in fiyatındaki değişikliklerle birebir vakte denk geliyor. Bu da doğal olarak dikkatleri çekiyor. Münasebetiyle bu da iki metrik ortasındaki potansiyel bir kontağa işaret ediyor.

Araştırmada ortaya çıkan grafiği daha yakından incelediğimizde, bariz bir örnek göze çarpıyor. Bu örnek: 1 yıllık faal olmayan arzın yaklaşık 13.450.000’den 13.320.000’e düşmesi, BTC’nin kıymetinde sırf 24 saat içinde %12’lik ani bir düşüşün habercisi oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: “HODL Etkisi” Bitcoin Fiyatı İçin Hangi İstikamete İşaret Ediyor? 1Kaynak: CryptoQuant

Bitcoin fiyatı ile korelasyon: Sayısal bir açıklama

Çalışmanın en kıymetli bulgularından biri, Bitcoin (BTC)’nin 1 yıllık etkin olmayan arzı ile piyasa fiyatı ortasında hesaplanan ve 0,730 üzere etkileyici bir bedele ulaşan korelasyon katsayısında yatıyor. Bu sayısal paha güçlü bir olumlu korelasyon manasına geliyor. Yani 1 yıllık faal olmayan arz arttığında, Bitcoin fiyatı da buna paralel olarak yükselme eğiliminde oluyor. Aksine, etkin olmayan arz daraldığında Bitcoin fiyatı da ekseriyetle bunu takip ediyor.

Nexus’u yorumlamak: HODLer zihniyeti ve piyasa dinamikleri

Bu müspet korelasyonun tesirleri geniş kapsamlı. Yatırımcılar ortasındaki kolektif ‘HODL‘ ya da Bitcoin varlıklarını uzun mühlet elde tutma eğiliminin, fiyat artışında değerli bir rol oynayabileceğini düşündürüyor. Daha fazla Bitcoin bir yıldan uzun müddet hareketsiz kaldıkça, dolanımdaki arz azalır. Bu da potansiyel olarak talebi ağırlaştırır. Böylelikle, üst taraflı fiyat ivmesini tetikler.

Ulaş Utku Bozdoğan: “HODL Etkisi” Bitcoin Fiyatı İçin Hangi İstikamete İşaret Ediyor? 2

Yine de, 1 yıllık faal olmayan arzdaki dalgalanmalar daha incelikli bir anlatıya işaret ediyor. Piyasa olayları, fiyat oynaklığı ve yatırımcı hassaslığındaki değişimler üzere dış faktörler, görünüşte senkronize olan bu ilgi üzerinde tesirli olabilir. Bu dinamik, Bitcoin fiyat yörüngesini şekillendirmede piyasa güçleri ve yatırımcı davranışları ortasındaki karmaşık dansın altını çiziyor.

Bitcoin için varsayım gücü ve gelecek beklentileri

Bu çalışmanın tahminen de en etkileyici bulgusu, 1 yıllık faal olmayan arz metriğinin potansiyel öngörü gücü. Örnekler, faal olmayan arzdaki azalmanın değerli bir fiyat düşüşünün habercisi olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıyeten, bu metriğin değerli piyasa değişimlerinin habercisi olduğu fikrinin altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: “HODL Etkisi” Bitcoin Fiyatı İçin Hangi İstikamete İşaret Ediyor? 3

CryptoQuant araştırmasının bulguları, HODL Tesirinin ve Bitcoin fiyat trendlerini şekillendirmedeki rolünün daha derinlemesine anlaşılmasına kapı açıyor. Bununla birlikte, her piyasa tahlilinde olduğu üzere, kripto para piyasalarının çok taraflı tabiatını kabul ederek bu görüşlere ihtiyatlı bir optimistlikle yaklaşmak çok değerli. Sonuç olarak, HODL Tesiri Bitcoin’in etkin olmayan arzı ile fiyat dinamikleri ortasında büyüleyici bir etkileşimi temsil ediyor. Bu yeni bulgunun, yatırımcıların piyasa trendlerini daha yeterli kavramasını sağlaması mümkün. Ayrıyeten, potansiyel olarak kripto dünyasının daima değişen görünümüne bir bakış sağlaması mümkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap