Hintli politikacıdan hükumete çağrı: Kripto vergisini artırın

Hintli politikacıdan hükumete çağrı: Kripto vergisini artırın

Paylaş
BTC Piyasası: Hintli politikacıdan hükumete çağrı: Kripto vergisini artırın

Hindistan’da Bihar eyaletinin 2005 ile 2020 yılları arasında maliye bakanlığını yapmış olan ve şu anda Bharatiya Janata partisinden milletvekili olan Sushil Kumar Modi, kripto paralardan alınan verginin artırılması gerektiğini söyledi.

“Kripto paraların arkasında kim var!”

Parlamentodaki 2022 Ödenek Yasası ve 2022 Finans Yasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Modi; oyun, dijital kredi ve sosyal medya gibi alanların da ciddi şekilde regüle edilmesi gerektiğini söylerken, kripto para yasasındaki %30’luk verginin de artırılmasını talep etti:

“Maliye bakanından, kabul edilen %30’luk vergi oranını artırmayı düşünmesini rica ediyorum. Lütfen bunu müzakere edilecek konular arasına alın. Kripto paralar kumardır. At yarışının ya da piyango oyunlarının bir başka çeşididir. Hisse senetleri piyasalarında yatırım yaptığınız zaman arkadaki şirketi bilirsiniz ama kripto paraların arkasında kim var bilmiyoruz. Japonya %55, Almanya, Fransa ve Avusturya %45, ABD ise %37 vergi alıyor. Kripto para hizmet sağlayıcısından alınan %18’lik vergi de artırılmalıdır”

“8 milyar dolarlık varlık dışarı çıkacak”

Vergilerin artırılmasını istemenin yanında, bu yüzden çok büyük miktarda varlığın da kişisel cüzdanlar vasıtasıyla ülke dışına çıkacağını belirten Modi, şunları söyledi:

“İnsanlar varlıklarını özel cüzdanlarda tutuyorlar. 1 Nisan’dan sonra 8 milyar dolarlık varlık ülkeden çıkacak. Çinli geliştiriciler tarafından 40’tan fazla kredi platformu yönetiliyor. Hükumetin bunlara bakması lazım.”

CZ’den vergi tepkisi

Öte yandan son dönemde El Salvador’dan İngiltere’ye ve Dubai’ye kadar birçok önemli bölgede devlet düzeyinde görüşmelerde bulunan Binance CEO’su Changpeng Zhao da Twitter’dan yüzde 30’luk vergiyi savunanlara tepki gösterdi. İsim vermeyen CZ şu ifadeleri kullandı:

“Dün Bitcoin işlemlerinde 10 dolar seviyesinde bile alım-satımlar vardı. %30’luk vergiyi bugün almaya başlasanız, ne kadar vergi toplayabileceksiniz? Neredeyse sıfıra yakın. Buna ne gerek var? Bir ağaçta 10 kuş lduğunu düşünün. Birini vurup düşürdünüz. Kaç tane kaldı? Ben bir vergi uzmanı değilim ama çoğu ülkede, işlemler üzerinden vergi oranı yüzde sıfır. Bazıları liderlik eder, bazılar takip eder.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap