Hindistan’ın Kripto Para Vergi Mevzuatı Maddeleşti

Hindistan’ın Kripto Para Vergi Mevzuatı Maddeleşti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hindistan’ın Kripto Para Vergi Mevzuatı Maddeleşti

Hindistan Parlamentosu, tartışmalı kripto para vergi teklifini kabul etti. Yasalaşan teklif 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek. Yasa kapsamında kripto para işlemlerinden %30’luk bir sermaye kazancı vergisi ödenecek.

Kripto endüstrisi, vergiler ilk kez Şubat ayında teklif edildikten sonra bu yasa tasarısına karşı savaştı ve milletvekilleriyle yapılan toplantıları bir change.org dilekçesi ve çevrimiçi bir kampanya ile destekledi. Sermaye kazançları vergisinin veya TDS’nin hafifletilebileceğine dair bir umut vardı, ancak ikisi de olmadı. Bu noktada yasada herhangi bir değişiklik umudu çok az olan endüstri katılımcıları, mücadele devam etmeyi düşünüyor. Hindistan Yüksek Mahkemesi’nde kripto şirketlerine danışmanlık yapan vergi danışmanı Rajat Mittal, şunları söyledi:

“Hükümet, kripto endüstrisinin kripto vergilendirmesini yumuşatmak için herhangi bir önerisini kabul etmedi, ancak vergilendirme kurallarını sıkılaştırarak günlük tüccarların ve borsaların Hindistan’da faaliyet göstermesini daha zor ve belki de neredeyse imkansız hale getirdi.”

Muhalefet üyeleri, birkaç milletvekili kripto vergilerinin “sektörü bitireceğini” söyleyerek, tasarıdaki tanımlamaların netlik eksikliğini dile getirerek tasarıya şiddetle tepki gösterdi.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap