Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümeti kripto mevzuatına zorluyor

Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümeti kripto mevzuatına zorluyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümeti kripto mevzuatına zorluyor

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan hükümetini kripto mevzuatı konusunda adım atmak için zorluyor.

Kripto mevzuatı dünya çapında konuşulmaya devam edilirken, hükümetler de bahis dahilinde adım atmaya devam ediyor. Bununla birlikte Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümeti bu hususta adım atması için zorluyor.

Hindistan hükümeti kripto mevzuatı konusunda adım atabilir

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan hükümetini kripto düzenlemesi konusunda adım atmaya zorluyor. Yüksek Mahkeme, hükümete kripto ile ilgili ceza davalarını araştırmak için bir federal kurum kurmayı planlayıp planlamadığını kaydetmesi talimatını verdi. Mahkeme, Hindistan’ın hala kriptoyu düzenleyen bir yasa yahut kurumun olmamasını “talihsiz” olarak nitelendirdi.

Yargıçlar Surya Kant ve Dipankar Datta, hükümete yönelik tenkitlerde bulunarak, kripto ile ilgili davaları anlamak ve düzgün bir biçimde soruşturacak bir kurumunun olup olmadığını sordular. Mahkeme, ulusal seviyede bu cins davaları ele alacak bir ihtisas teşkilatı kurulmasını istedi ve polis memurlarının bu tıp karmaşık süreçleri içeren davaları nasıl halledeceğine dair kuşkularını lisana getirdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümeti kripto mevzuatına zorluyor 1

Hükümetten bu hususta yasal bir düzenek oluşturmasını talep eden mahkeme heyeti, kripto düzenlemesindeki meçhullüğü vurgulayarak, ülkenin tüm parasının bu alana yönlendiğine dikkat çekti. Hindistan uzun müddettir kripto dostu bir düzenleyici alanından uzak olmuş ve bu husustaki belirsizlikler devam etmektedir.

Ancak, Hindistan Merkez Bankası, dijital rupi isminde bir merkez bankası dijital para ünitesi geliştirmeye ilgi duymaya devam ediyor. Bu, ülkedeki kripto düzenlemesinde muhtemel ilerlemeleri işaret edebilir. Mahkemenin baskısıyla hükümetin kripto düzenlemesinde bir adım atması bekleniyor lakin nasıl bir formül ve çerçeve izleyeceği şimdi net değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap