Hindistan Parlementosu alt meclisi, data muhafaza kanununu kabul etti

Hindistan Parlementosu alt meclisi, data muhafaza kanununu kabul etti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hindistan Parlementosu alt meclisi, data muhafaza kanununu kabul etti

Hindistan Parlamentosu alt meclisi, Büyük Teknoloji şirketleri için bilgi depolama, sürece ve transfer standartlarını kolaylaştıracak bir yasa tasarısını onayladı.

Bloomberg’in raporuna nazaran, 7 Ağustos tarihinde yapılan oylamada Dijital Şahsî Dataları Müdafaa Yasası 2023 kabul edildi. Bu yasa tasarısı, Google, Meta ve Microsoft üzere global teknoloji devleri ile milletlerarası genişleme gayeleri olan lokal şirketler için bilgi uyumluluğu düzenlemelerini kolaylaştıracak.

Hindistan Parlementosu, büyük şirketlerin yapay zeka ile bilgi toplamasını regüle eden maddeyi kabul etti

Yasa, şirketlerin Hindistan kaynaklı dataları hükümet tarafından yasaklanan ülkelere ihraç etmesine müsaade veriyor. Ayrıyeten, şu an olduğu üzere, Big Tech şirketlerinin ferdî bilgileri toplamadan evvel hükümetin onayını almalarını gerektiriyor ve mukavelede belirtilmeyen nedenlerle dataları satmalarını engelliyor.

Bu güncellemeler, yasanın üst meclis meclisinden geçmesi gerektiği halde şirketler için uygunluk gerekliliklerini azaltacak. Hindistan, milyarlarca internet kullanıcısıyla dünyanın en kalabalık ülkesi olması nedeniyle, büyüme için kıymetli bir pazar pozisyonunda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hindistan Parlementosu alt meclisi, data muhafaza kanununu kabul etti 1

Son vakitlerde gelişmekte olan teknoloji sanayisinde, bilhassa Büyük Teknoloji şirketlerinin bilgi berbata kullanımına yönelik kaygılar dünya genelinde düzenleyicilerin öncelikleri ortasında artan bir yer tutuyor. Yapay zekanın süratle yayılması, bu eserlerin kullanıcı datalarını toplama ve kullanma biçimiyle ilgili büyük tasalara neden olmuştur.

Hindistan’ın ayrıyeten AI için memleketler arası bir çerçeve oluşturmak üzere ABD Lideri Joe Biden idaresiyle işbirliği yaptığı belirtilmektedir. Bilgi toplama konusundaki telaşlar ortasında, merkezi olmayan dijital kimlik doğrulama protokolü Worldcoin’in piyasaya sürülmesi de bulunuyor. Worldcoin, dünya çapında 1.500 iris tarama merkezi olan Orb projesini başlatmıştır ve Hindistan da Delhi ve Bangalore üzere kentlerde iki Orb’a konut sahipliği yapmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap