Hindistan Merkez Bankası Yeni Blockchain Araştırma Birimini Kurduğunu Duyurdu

Hindistan Merkez Bankası Yeni Blockchain Araştırma Birimini Kurduğunu Duyurdu

Paylaş
Hindistan Merkez Bankası Yeni Blockchain Araştırma Birimini Kurduğunu Duyurdu

Hindistan Rezerv Bankası (RBI), yeni gelişmekte olan teknolojileri, özellikle kripto para birimi, blok zinciri ve yapay zeka (AI) araştırma ve düzenlemeye adanmış yeni bir iç ünite kurduğunu bildirdi.

Ekonomik Times’ın Pazartesi günü bildirdiğine göre, resmi bir açıklamaya dayanarak, RBI gelecekteki taslak kurallar yoluyla yıkıcı teknolojileri araştırmak ve muhtemelen denetlemek için yeni bir birim oluşturdu.

Birim, bir ay boyunca faaliyet göstermekte olup, merkez bankasındaki gelişmelerden haberdar olan iki kaynağa atıfta bulunan rapora göre, henüz bir isim vermemiş genel müdürü görevlendirdi.

Kaynaklardan birinin aktardığına göre:

“Bir düzenleyici olarak, RBI neyin benimsenip neyin kabul edilemeyeceğini kontrol etmek için yeni ortaya çıkan alanları da araştırmak zorunda. Yönetmelik oluşturmak için merkez bankasının üstte olması gerekiyor. Bu yeni birim deneysel bir temele dayanıyor ve zaman geçtikçe gelişecek. ”

Kaynak, merkez bankasının, yıllarca süren bitcoin gibi kripto-para ticaretine karşı ihtiyati tedbirler alınmasının ardından, bu yılın temmuz ayında bir Yüksek Mahkeme duruşması sırasında sektörün düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Nisan ayının başlarında, RBI, bankalar da dahil olmak üzere tüm düzenlenmiş finansal kuruluşlara, kripto para birimleriyle ilişkili şirketlere hizmet vermekten kaçınmak için bir genelge yayınladı. Görev süresinin etkisi, yerel kripto-para birimi ticareti üzerinde sakatlayıcı bir etkiye sahipti ve kripto değişimlerinin, artık Yüksek Mahkemede tartışılan bir konu olan bankacılık yasağına karşı olduğunu gördü.

Üst düzey hükümet yetkilileri doğrudan merkez bankasıyla ilişkili olmayan sektöre yönelik düzenlemeleri tartışan bir panelin parçası olan kripto paraların meta olarak sınıflandırılmasının muhtemel olduğu konusunda ısrar ediyorlar.

Merkezi olmayan teknolojinin kripto paranızı güçlendiren önemli bir onayında, merkez bankasının araştırma kolu, Hindistan’ın fiat para birimi olan rupinin dijital bir para birimine dönüştürülmesini sağlamak için Blockchain teknolojisinin “yeterince olgunlaştığı” konusunda ısrar etti. Bu önemli iddiaları destekleyen White Paper Ocak 2017’de yayınlandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap