Hindistan kripto paralardan %30 vergi alacak

Hindistan kripto paralardan %30 vergi alacak

Paylaş
BTC Piyasası: Hindistan kripto paralardan %30 vergi alacak

Binance resmi blogundaki duyuruya göre Hindistan hükümeti, kripto varlıklarla ilgili gelirleri vergilendirmeyi planladığını açıkladı. Ülke ayrıca kendi dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Hindistan’ın kripto para yasası uzun süredir tartışılıyor

Hindistan hükümeti, kripto varlıklarla ilgili kararlarda uzun süredir belirsizlik yaşıyordu. Kripto paraların ülkedeki yasal statüleri ile ilgili tartışmalar aylardır devam ediyordu. Son gelen bilgilere göre ise kripto paraların düzenleyici ve vergilendirme konularına açıklık getirecek bir karar alındı. Karara göre, Hindistan’da kripto varlıklarının satışına yüzde 30 oranında vergi getirildiği bildirildi.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, yıllık bütçe konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Hindistan’da CBDC çalışmaları hız kazanıyor

Bakan Nirmala Sitharaman CBDC planlarından da bahsetti. Nisan 2022’de Hint merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Hindistan Merkez Bankası (RBI), CBDC için kademeli bir uygulama stratejisi üzerinde çalışıyor.

Ayrıca dijital varlıkların vergilendirilmesine ilişkin kurallar arasında, kripto varlıklarının satışından kaynaklanan kayıpların başka herhangi bir gelirden mahsup edilemeyeceği yer alıyor. Yine dijital varlık hediyelerinin de alıcının elinde vergilendirileceği belirtiliyor.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap