Hindistan, Kripto Paralara Yüzde 30 Vergi Getiriyor

Hindistan, Kripto Paralara Yüzde 30 Vergi Getiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Hindistan, Kripto Paralara Yüzde 30 Vergi Getiriyor

Kripto para birimleriyle ilgili olarak bugüne dek çekimser bir tavır sergileyen Hindistan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin resmi dijital parasını geliştirmeyi planladığı açıklandı. Öte yandan, kripto para ticareti ve NFT gelirleri için de dudak uçuklatacak oranda vergi geliyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından yapılan açıklamalarda, dijital paranın önümüzdeki 1 yıl içerisinde kullanıma sunulmasının hedeflendiği belirtildi. Dijital dünyadaki paraların büyüklüğüne atıfta bulunan Bakan Sitharaman, vergi rejiminin geleneksel finans sistemlerindeki gibi olamayacağını savundu. Ancak açıklamanın devamı, akılalır gibi değil.

Yüzde 30 vergi düşünülüyor

BTC Piyasası: Hindistan, Kripto Paralara Yüzde 30 Vergi Getiriyor 1

Nirmala Sitharaman’ın açıklamalarına göre Hindistan’da kripto paralar üzerinden elde edilen gelirin tam yüzde 30’u vergi olarak kesilecek. Bu oran, eşi benzeri görülmemiş düzeyde yüksek. Düzenleme yalnızca NFT gelirlerini kapsıyor olsa bir nebze kabul edilebilir olurdu ancak borsa gelirlerinde de benzer bir durumun yaşanacak oluşu, Hindistan’da tartışmaların fitilini ateşleyecek gibi görünüyor. Akıllardaki en önemli soru, yatırımcının karına yüzde 30 ortak olan Hindistan hükümetinin zarar durumunda ne yapacak oluşu…

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklama, kripto paraların resmen tanınacağı anlamına geliyor. Benzer bir çalışma, Türkiye’de de yapılıyor. Bilindiği üzere hükümet, uzun zamandır kripto para ile ilgili düzenlemeleri içeren bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Edinilen son bilgilere göre Türkiye’deki yasa, vergilendirmeden ziyade yatırımcının korunmasına odaklanacak. Eğer bu noktada büyük bir sürprizle karşılaşmazsak, yasayla birlikte tüm dünyaya örnek olabileceğimizi ve Türkiye’yi kripto paranın merkezi haline getirebileceğimizi unutmamak gerek.

Kaynak:  Webtekno

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap