Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Karşısından Korkutan İkaz

Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Karşısından Korkutan İkaz

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Karşısından Korkutan İkaz

Ünlü ekonomist, Bitcoin karşısı ve altın savunucusu Peter Schiff, yakın vakitte bir röportaj verdi. Ekonomistin çarpıcı görüşleri var. Buna nazaran ABD dolarının istikrarı konusunda artan kaygılarını lisana getiriyor. Öbür taraftan ekonomiyi karışıklığa sürükleyebilecek “büyük bir krizin” yaklaşmakta olduğunu öngörüyor.

Bitcoin karşısından büyüyen borç ikilemi

Bitcoin karşısı Schiff’in David Rodriguez ile yaptığı söyleşide ABD hükümetinin daima artan borçları gündemdeydi. Ayrıyeten genişleyen yıllık açıkları ele alındı. Öteki taraftan ülkenin prestiji para ünitesinin geleceği için kasvetli bir tablo kelam konusu. Schiff, durumun aciliyetini vurguluyor. Ayrıyeten yatırımcılara ABD dolarından çıkmayı düşünmelerini şiddetle tavsiye ediyor. Ona nazaran çok geçmeden dolardan çıkma telaşının yaşandığı bir tufan olacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Karşısından Korkutan İkaz 1

ABD’nin ulusal borcu şu anda 33 trilyon doların üzerine çıkmış durumda. Ayrıyeten Bitcoin karşısı Schiff bu mali yükün yansımalarının, borç faizi ödemelerinin hükümetin en büyük harcaması haline gelmesiyle yakında ortaya çıkacağına inanıyor. Schiff’in kestirimine nazaran önümüzdeki yıl borç faizi hükümetin en büyük sarfiyatı olacak. Sonunda da tek sarfiyat bu olacak. Bu türlü devam ederse, faizden öbür hiçbir şey için para kalmayacak.

Yaklaşan kriz ve global müdahale

Bitcoin karşısı Schiff ayrıyeten ufukta “büyük bir krizin” belirdiği uyarısı yapıyor. Birçok ülkenin memleketler arası ticarette alternatif ulusal para ünitelerini benimsemeye başladığını belirtiyor. Başka taraftan bunun da ABD dolarının hakimiyetini zayıflatabilecek bir eğilim olduğunu belirtiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Karşısından Korkutan İkaz 2

Schiff, ABD dolarının Ukrayna’yı işgalinin akabinde Rusya‘nın varlıklarını dondurmak için bir araç olarak kullanılmasının “dünyadaki her ulus için büyük bir uyandırma çağrısı” olduğunu vurguladı. Bitcoin karşısı Schiff bu noktada “Bu bir ileti gönderdi. ‘Dolardan çıkın! Aksi takdirde çok kırılgan bir pozisyondasınız. Zira ABD doları kullandığınız için sizi cezalandırabilirler.” diyor.

Kartopu tesiri ve altının rolü

Bitcoin karşısı Schiff, ABD dolarının kartopu tesiriyle tetiklenen bir çöküş yaşayabileceğini öne sürüyor. Halihazırda düşük faiz oranları doları destekleyerek alacaklıları prestiji para ünitesini süratle terk etmekten caydırıyor. Fakat, doların bedeli mevcut düzeylerinden kıymetli ölçüde düşerse, alacaklılar duruşlarını yine gözden geçirecekler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Karşısından Korkutan İkaz 3

Bitcoin ve altcoin piyasası FTX’in 3 milyar dolarlık bir kripto para satış mümkünlüğü ile potansiyel türbülansla karşı karşıya. Lakin btcpiyasasi.com olarak baktığımızda kimi analistler altının inançlı bir liman olarak ortaya çıkabileceği düşüncesindeler. Aracı kurum DeCarley Trading’in kurucu ortağı Carley Garner, geçtiğimiz günlerde altının kritik dayanak düzeylerini koruduğunu belirtmişti. Ayrıyeten bilhassa ABD doları ivme kaybettikçe tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine çıkmaya hazır olabileceğine işaret etmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap