Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Paylaş
BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Altın fiyatı piyasalardaki dalgalı seyre karşın istikamet bulmakta zorlanıyor. Öteki taraftan altın dolar karşısında kıymetli teknik düzeyler ortasında süreç görmeye devam ediyor. ABD’den gelecek Temmuz ayı istihdam raporu sarı metal için bir sonraki büyük katalizör olacak.

Altın fiyatı nasıl hareket etti?

Altın fiyatı haftanın ikinci yarısında U dönüşü yaparak 1.980 doların üzerine çıktı. Sonrasında, ABD’den gelen optimist bilgi açıklamalarının yılın geri kalanında Federal Rezerv siyaset faizinde değişiklik olmayacağı tarafındaki piyasa beklentilerine karşı koymasıyla 1.950 dolara hakikat geriledi.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 1

Ancak XAU/USD, ABD Dolarının (USD) cazibesini kaybetmesiyle Cuma günü haftalık kayıplarının büyük bir kısmını sildi. ABD’den gelecek Temmuz ayı istihdam raporu, önümüzdeki hafta XAU/USD’deki bir sonraki büyük hareketi tetikleyecekr.

Geçen hafta ne oldu?

Katılımcıların Fed’in siyaset açıklamaları öncesinde büyük durumlar almaktan kaçınmasıyla piyasalar haftaya sakin bir biçimde başladı. S&P Küresel PMI anketleri bir duruma işaret etti. Buna nazaran Haziran ayında ABD iktisadının Euro Bölgesi ve İngiltere iktisadından daha güzel durumda olduğunu gösterdi. Böylelikle USD, Euro ve Sterlin’den sermaye çıkışlarını yakaladı. Buna karşılık, XAU/USD mütevazı bir düşüş baskısı altında kaldı.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 2

Salı günü, Conference Board’un aylık bilgileri Tüketici İnanç Endeksi’nin Haziran ayındaki 110,1 düzeyinden Temmuz ayında 117,00’ye yükseldiğini ortaya koydu. Mevcut Durum Endeksi 155,3’ten 160,0’a ve Tüketici Beklentileri Endeksi 80’den 88,3’e yükseldi. Bu okumalar USD’nin tabanını müdafaasını sağladı.

Fed’in faiz kararı

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz ayı siyaset toplantısının akabinde faiz kararını açıkladı. Beklendiği üzere siyaset faizini 25 baz puan artırarak %5,25-5,5 aralığına yükseltti. ABD merkez bankası siyaset açıklamasında Haziran ayına kıyasla çok az değişiklik yaptı. Öbür taraftan piyasa yansısını tetikleyemedi.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 3

Toplantı sonrası basın toplantısında Lider Jerome Powell’ın siyasetin halihazırda kısıtlayıcı olduğunu söylemesi dikkat çekti. Ayrıyeten yılın ilerleyen devirlerinde yeni bir faiz artışını teyit etmekten kaçınması ABD Hazine tahvil getirilerinde sert bir düşüşü tetikledi. Powell ayrıyeten, “Enflasyonun inandırıcı bir biçimde düştüğünü görürsek, bir noktada nötr düzeye ve daha sonra nötr düzeyin altına inebiliriz.” dedi. Sonuç olarak, XAU/USD yükseliş ivmesi kazandı ve 1.980 doların üzerine çıktı.

Altın geri dönüş yaptı

Ancak Perşembe günü dolar etkileyici bir geri dönüş yaptı. Buna nazaran 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi ABD’den gelen güçlü bilgi açıklamalarının akabinde %4’ün üzerine çıktı. ABD’nin Gerçek Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) ikinci çeyrekte yıllık %2,4 oranında genişledi. Böylelikle piyasanın %1,8’lik büyüme beklentisini büyük bir farkla aştı. Ayrıyeten, Sağlam Mal Siparişleri Haziran ayında %4,7 oranında arttı. Buna nazaran haftalık Birinci İşsizlik Müracaatları 228.000’den 221.000’e geriledi.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 4

ABD bilgilerinin akabinde yatırımcı hassaslığı süratle değişti. Piyasalar Fed’in faiz görünümünü tekrar kıymetlendirdi. Zira Powell Çarşamba günü açıklamasında bir değerlendire yaptı. Buna nazaran “zaman içinde daha güçlü büyüme enflasyona katkıda bulunacak ve bir siyaset reaksiyonu gerektirecek” dedi. Sonuç olarak, Altın fiyatı 1.950 doların altına düştü. Perşembe günü Fed sonrası tüm yararlarını sildi.

Cuma günkü veriler

ABD Ekonomik Tahlil Bürosu’nun Cuma günü bildirdiğine nazaran, ABD’de Ferdî Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksindeki değişimle ölçülen enflasyon, Mayıs ayındaki %3,8 düzeyinden Haziran ayında yıllık bazda %3’e geriledi.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 5

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yıllık Çekirdek PCE Fiyat Endeksi ise Mayıs ayındaki %4,6 düzeyinden %4,1’e geriledi. Bu bilgiler ABD tahvil getirilerinin hafta sonu öncesinde gerilemesine neden oldu. Ayrıyeten XAU/USD’nin Cuma günü Amerikan seansında haftalık düşüşünün bir kısmını geri almasına yardımcı oldu.

Gelecek hafta

Pazartesi günü erken Asya seansında dünyanın en büyük Altın tüketicisi olan Çin’den NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI bilgiler gelecek. İmalat PMI’da 50’nin üzerinde bir okuma XAU/USD’nin haftaya sağlam bir formda başlamasına yardımcı olacaktır.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 6

Salı günü, ISM İmalat PMI ve JOLTS İş İlanları bilgileri ABD iktisat gündeminde yer alacak. ISM İmalat PMI Haziran ayında üst üste sekizinci kere 50’nin altında gerçekleşti. PMI anketinin, 40’a yanlışsız kıymetli bir düşüş olmadığı sürece, imalat bölümünün ekonomik faaliyetlerinde daralmanın devam ettiğini göstermesi sürpriz olmayacaktır.

Çarşamba ve başka günler açıklanacak veriler

ADP özel kesim istihdam raporu Çarşamba günü, ISM Hizmetler PMI ise Perşembe günü açıklanacak. Cuma günü ise ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi Temmuz ayı istihdam raporunu yayınlayacak. Tarım Dışı İstihdamın (NFP) Haziran ayında kaydedilen 209.000 artışın akabinde Temmuz ayında 184.000 artması beklentiler dahilinde. 200,000’e yakın bir sayı, Fed’in İşsizlik Oranında değerli bir artış konusunda çok fazla endişelenmeden siyasette ek sıkılaştırmayı düşünmesi için gereğince yeterli olacaktır. Lakin NFP’nin 150.000’in altında gelmesi halinde, güvercin Fed beklentileri getiriler üzerinde baskı yaratacaktır. Ayrıyeten Altın fiyatının hafta sonu öncesinde yükselmesine imkan sağlayacaktır. NFP’ye ait piyasa beklentisinin açıklanacak bilgilere yaklaşırken değişebileceğini lütfen unutmayın.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 7

Özetlemek gerekirse, XAU/USD kısa vadede iki taraflı bir riskle karşı karşıya. ABD bilgilerindeki ani bir düşüş, Fed’in bu yıl siyaset faizinde bir değişiklik yapmayacağı beklentilerini canlandıracaktır. Ayrıyeten Altın fiyatında bir yükselişi tetikleyecektir. Öteki taraftan, ABD iktisadının dirençli olduğu kanıtlanır ve işgücü piyasası şartları sıkı kalırsa, piyasalar Kasım yahut Aralık ayında bir faiz artırımı mümkünlüğünü daha güçlü bir halde fiyatlayacaktır. Bu senaryoda, XAU/USD düşüş baskısından kurtulmakta zorlanacak.

Altın teknik görünümü

Günlük grafikteki İzafi Güç Endeksi (RSI) göstergesi Perşembe günü 50’ye düştü. Sonra yükselmeye başladı. Bu durum yatırımcıların Altın fiyatında istikrarlı bir düşüşe bahis yapma konusunda isteksiz kaldıklarını gösteriyor. Üst tarafta, 100 günlük Kolay Hareketli Ortalama (SMA) kıymetli. Ayrıyeten 20 haftalık SMA 1.970 dolara güçlü bir direnç oluşturuyor. XAU/USD hafta ortasında bu düzeyin üzerinde kapanmasına karşın orada tutunamadı. Hasebiyle, alıcılar bu düzeyin dayanak olarak teyit edilmesini bekleyebilir. Bu durumda, 1.980 dolar, 2.000 doların önünde orta direnç olarak yer alıyor.

BTC Piyasası: Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 8

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda kestirim anketleri yakın vadede hafif bir düşüş eğilimine işaret ediyor. Ayrıyeten altın için 1.953 dolar düzeyine işaret ediyor. Bir aylık görünüm yükseliş eğilimini koruyor. Ankete katılan uzmanlardan kimileri Altın fiyatının bu vakit diliminde 2.000 dolara ulaşmasını bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap