Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili

Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili

Paylaş
BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili

Bu hafta bilgi akışı ağır. Piyasalar, ABD tarafından gelecek istihdam bilgileri ile Fed’in enflasyon ölçümünde baz aldığı Çekirdek Ferdî Tüketici Masrafları (PCE) verisine odaklanacak. 

Herkese yeterli haftalar.

Salı günü patron anketine dayalı İş İmkanları ve İşçi Değişim Oranı JOLTS bilgilerini alacağız. Çarşamba günü Almanya tarafından gelecek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi ve ABD tarafında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisine odaklanacağız. Büyüme verisi resesyon riskine karşı fikir edinmemizi sağlayacağı için, dikkat etmemiz gereken kıymetli bir husus.

Perşembe günü ise Euro bölgesi TÜFE ve ABD tarafında PCE verisini alacağız. Cuma günü ise işsizlik oranı, ortalama saatlik karlar, tarım dışı istihdam bilgilerini alacağız.

Fed Lideri Powell, Jackson Hole toplantısında enflasyon amacının %2’ye indirmekte kararlı olduklarını ve gerekirse ek faiz artışlarına gereksinim duyulacağı vurgusunu yapmıştı. Öte yandan iş gücü piyasasında beklendiği üzere soğumadığına dair işaretlere dikkatli olduklarını ve de bilgileri yakından takip edeceklerini belirtmişti. Beklenti üzerinde gelecek datalar, riskli piyasalardan kaçışa yer hazırlayabilir ve DXY’de müspet tesir sağlayabilir.

Kripto para piyasalarında ise hacimlerin epey düşük olduğunu gözlemliyoruz. Bitcoin haftalık kapanışında üst dönüşe dair bir sinyal alamadık.

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para brokerlerine yönelik merakla beklenen düzenleme tekliflerini yayınladı. Bilhassa ferdî doğrulayıcıları ve madencileri muaf tutmayı seçti.Kurallar kabul edildiği takdirde 2025 vergi yılı için 2026’da yürürlüğe girecek. Topluluk bunu beğenilen karşılamadı.

2 Eylül’de SEC Blacrock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunu ertelerse şayet aradığımız kan için daha fazla vakit beklememiz gerekebilir.

Kilit açılımlarına da göz atalım:

BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili 1

Ekonomik Takvim

29 Ağustos Salı

ABD – İş İmkanları ve İşçi Değişim Oranı (JOLTS) Beklenti: 9.793M – 17.00

30 Ağustos Çarşamba günü saat 15:30’da

ABD – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik) Beklenti: %2,4 Evvelki: %2,0

ABD – ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği Beklenti: 195k Evvelki: 324k – 15.15

ADP Ulusal İstihdam Raporu; yaklaşık 400.000 ABD çalışanının bordro datalarına dayalı olarak hazırlanan, tarım dışı, özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsüdür. Devlet datalarından iki gün evvel açıklanır ve devletin tarım dışı bordro raporu öncesi uygun bir gösterge olarak nitelendirilebilir.

31 Ağustos Perşembe

Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %5,1 Evvelki: %5,3 – 12.00

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti: 235k Evvelki: 230k – 15.30

ABD – Çekirdek Şahsî Tüketim Sarfiyatları Fiyat Endeksi (Yıllık) Beklenti: %4,2 Evvelki: %4,1 15.30

1 Eylül Cuma

ABD – İşsizlik Oranı Beklenti: %3,5 Evvelki: %3,5 – 15.30

ABD – Tarım Dışı İstihdam Beklenti: 170k Evvelki: 187k – 15.30

ABD – Ortalama Saatlik Yararlar (Aylık) Beklenti: %0,3 Evvelki: %0,4 – 15.30

Bitcoin Teknik Analizi

BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili 2

Hacimlerin epey düştüğü bir haftada Bitcoin 25.800 – 26.800 dolar düzeyleri ortasında yatay harekete hareketine devam ediyor. Günlük grafikte mavi çizgi ile belirttiği 26.800 düzeyleri üzerinde mum kapanışları gelmedikçe bir sonraki durağı olan 28.300 dolar düzeylerine ilerlemesi mümkün olmayacaktır. Aşağı hakikat muhtemel bir hareket için yeşil kutu ile belirttiğim 25.560 – 25.720 dolar düzeylerini kaybetmemesi gerekiyor. Bölge kaybedilirse bir alt düzeyler olan 21.900 – 23.550 dolar düzeylere gerçek hareket edebilir.

Bitcoin: Spent Output Profit Ratio (SOPR)

BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili 3

Makro piyasa hassaslığı içerisinde, makul bir vakit diliminde gerçekleşen kar ve ziyanlar hakkında bilgi sağlar. Zincir üzerinde taşınan tüm kripto paralar için gerçekleşen kârın derecesini yansıtır.

SOPR göstergesi aşağıdaki çerçevede kıymetlendirilebilir:
1’den büyük SOPR değeri, satışların ortalamada kârla gerçekleştiği manasına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan yüksektir).
1’den küçük SOPR kıymeti , satışların ortalamada ziyanla gerçekleştiği manasına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan düşüktür).
Tam olarak 1 olan SOPR kıymeti, kar ve ziyan eşittir.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. Rollbit Coin (RLB) %31,7
  2. dYdX (DYDX) %15,6
  3. Toncoin (TON) %9,2
  4. Bitcoin Cash (BCH) %3,6
  5. Mantle (MNT) %2,7

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Para Haberleri

Pepecoin takım üyeleri 16 milyon dolar çaldı

24 Ağustos’ta PEPE’nin fiyatı, topluluğun projeye ilişkin multisig cüzdanından 16 milyon dolar bedelinde PEPE’nin çekildiğini ve birkaç borsaya gönderildiğini tespit etmesinin akabinde, potansiyel bir dolandırıcılık korkusuyla yaklaşık yüzde 15 oranında düştü.

Projenin kalan son takım üyesi, “Daha sonra, PEPE ile münasebetlerini sonlandırmak gayesiyle kendilerini multisig’den çıkardılar. Ayrıyeten, tüm toplumsal medya hesaplarını sildiler ve bana ‘multisig güncellendi, artık tam denetim sizde’ formunda bir iletiden öteki bir şey bırakmadılar.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Fed Lideri Powell, Jackson Hole’da konuştu: Daha fazla faiz artışına hazırız

Fed Lideri Powell, “Bizim vazifemiz enflasyonu düşürmek. Enflasyon sürdürülebilir yüzde 2 maksadına hareket edene kadar faizlerin kısıtlayıcı düzeyde tutma niyetindeyiz. Enflasyonu daha da yavaşlatmak için Fed ek faiz artırımlarına muhtaçlık duyabilir” sözlerini kullandı.

Powell, yine faiz artışı konusunda dikkatli davranacaklarını belirterek, “Enflasyonun düşürülmesi için daha yumuşak işgücü piyasası gerekli olabilir. Fed, iktisadın beklendiği üzere soğumadığına dair işaretlere karşı dikkatli. Bir sonraki faiz kararı datalara bağlı olacak” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi hamlesi

Önerilen kurallar uyarınca, kripto brokerleri, klasik yatırımlar için olduğu üzere muamele görecekler. Bu, vergi mükelleflerinin karlarına ait vergi borcu taşıdığı üzere, ziyanlarını da düşebilecekleri manasına geliyor. Yeni kurallara nazaran, komitecilerin vergi mükelleflerinin önerilen kurallara uygun olarak vergi borcu taşıyıp taşımadığını anlamalarına yardımcı olmak için yeni bir Form 1099-DA sağlamaları gerekecek.

Ripple (XRP) balinasından merak uyandıran transfer!

Whale Alert, 24 Ağustos’ta büyük bir balinanın Bitstamp borsasına 15,13 milyon dolar bedelindeki 29,3 milyon XRP’yi transfer ettiğini bildirdi. Balinanın birkaç saat evvel 14 milyon XRP’yi Bitso’ya taşıması da satış taraflı hareket ihtimalleri beraberinde getirdi.

Bitcoin’in borsalardaki arzı, son altı yılın en düşük seviyesinde!

Zincir üstü tahlil şirketi Santiment, kripto para borsalarındaki mevcut Bitcoin ölçüsünde gözle görülür bir azalma tespit etti. Tahlil şirketine nazaran, şu anda borsalardaki Bitcoin arzı, dolanımdaki toplam BTC arzının sadece yüzde 5,8’ine düşmüş durumda.

Bu düzeyin ise Bitcoin fiyatını yaklaşık 20.000 dolara taşıyan büyük boğa koşusundan, yani 17 Aralık 2017’den bu yana kaydedilen en düşük borsa likiditesi olduğu belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap