Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili

Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili

Paylaş
BTC Piyasası: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili

Herkese düzgün haftalar, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ABD tarafında beklentinin altında gelen Tüketici Fiyat Endeksi dataları ile piyasalar biraz daha rahat nefes aldı.

Yıllık TÜFE %3 artarak Temmuz 2022 sonrasında en düşük ilerlemesini gerçekleştirdi. Besin ve güç kalemini hariç tutan ve Fed’in enflasyon ölçütünde kullandığı en kıymetli gösterge gelen Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi ise %4,8 artarak 2021’den bu yana en düşük  artışını gösterdi.

BTC Piyasası: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili 1

Enflasyonun %3’e inmiş olsa da Fed’in %2 amacından hala yüksek ve CME FedWatch Tool’a nazaran 26 Temmuz’daki FOMC toplantısında %93 olasılıkla 25 baz puanlık bir artış beklenmeye devam ediyor.

TÜFE verisi sonrası konuşma yapan St. Louis FED Lideri James Bullard; Enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve erkenden geri adım atılmaması gerektiğine dair şahin açıklamalarda bulunmuştu. Bir kaç gün sonra ise Bullard 14 Ağustos’ta istifa edeceğini açıkladı.

Kripto para piyasaları tarafında ise epey hoş haberler aldık. SEC, BlackRock, VanEck, Invesco, Fidelity ve WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF müracaat belgelerini incelenmeye almak üzere kabul etti. Muhtemel bir spot Bitcoin ETF kabulu ile kripto para piyasalarının aradığı can suyu olan likidite gelmeye başlayacak.

Bloomberg tarafından hazırlanan Bitcoin spot ETF müracaatları tarihlerini Btc Piyasası Twitter sayfasından alıntıladığım twit ile görebilirsiniz:

https://twitter.com/Btc Piyasası/status/1679800340755935233

Bir öbür hoş haber ise Ripple tarafından geldi. Tam 2.5 yıldır devam eden dava sürecinde, sonlara yaklaşırken yargıç Ripple’ın XRP borsa satışlarının federal menkul değerler yasasını ihlal etmediğine karar verdi. Uzmanlar, XRP’nin menkul değer olarak değerlendirilmemesinin öbür kripto paralar için de bir emsal oluşturacağını belirtti.

Özet karar ile bir arada XRP %99,15’lik bir artış gördük. Bu dava kıymetli zira bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda SEC ADA, SOL ve MATIC’inde içinde bulunduğu 13 coinin menkul değer olduğunu belirtmişti. Şayet dava Ripple lehine sonuçlanırsa regülasyon sürecinde bir kılavuz niteliği de taşıyacak.

Bu hafta ekonomik takvimde ağır bilgi akışı bulunmuyor. Çin büyüme verisi, İngiltere Tüfe verisi, ABD işsizlik haklarından yararlanma müracaatları ve TCMB faiz kararını takip edeceğiz.

Ekonomik Takvim

17 Temmuz 2023 Pazartesi

Çin – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) Beklenti: %7,3 Evvelki: %4,5 05.00

19 Temmuz 2023 Çarşamba

İngiltere – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %5,5 Evvelki: %6,1 12.00

20 Temmuz 2023 Perşembe

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti: 243k Evvelki: 237k – 15.30

Türkiye – TCMB Faiz Oranı Kararı – 14.00

Bitcoin Teknik Analiz 

BTC Piyasası: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili 2

Bitcoin 29.400 – 31.400 dolar düzeyleri ortasında yatay harekete hareketine devam ediyor. Günlükte 31.400 dolar düzeylerinde mum kapanışların gelmedikçe, fiyat aşağı hakikat ilerlemeye meyilli olacaktır. 29.572 dolar düzeyi birinci key zone bölgemiz. Fiyat burayı kırabilir ve üst gerçek dayanak alabilir lakin kâfi likidite alamazsa bir öbür key zone bölgemiz olan 28.300 düzeyine kadar geri çekilmek isteyebilir.

Crypto Related ETF

Hazır gündemi spot BTC ETF’i çokça meşgul ederken, hali hazırda kripto ile alakalı ETF’lere göz atalım. Bu gösterge Bitcoin, Ethereum ve seçilen sermaye piyasası varlıkları ortasındaki fiyat dalgalanmalarını karşılaştırır.

BTC Piyasası: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili 3

Yukarıdaki grafik, 2023 yılı başından itibaren klasik finans varlıkları ile kripto para piyasasının varlıkları tarafından elde edilen getirileri karşılaştırmak için kullanılır. Fiyat performansını göstergesi, yatırımcıları, en yüksek ve en düşük getiriye sahip yatırımları belirlemesini sağlar.

CoinGecko Datalarına Nazaran Geçtiğimiz Haftanın Top 100 İçerisinde En Çok Yükselen Kripto Para Üniteleri

  1. XRP (XRP)
  2. Stellar (XLM)
  3. Compound (COMP)
  4. Solana (SOL)
  5. Synthetix Network (SNX)

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Para Haberleri

ABD Hükümeti, 9.825 adet Bitcoin (BTC) transfer etti!

Popüler onchain şirketi olan Lookonchain, kritik bir rapor yayınladı. Son yayınlamış olduğu raporda ABD Hükümeti’nin BTC transfer hareketlerini pahalandıran şirket, dikkatleri çekti. 13 saat evvel 9.825 adet BTC (297,6 milyon dolar), hareket ettiren hükümet, 2 yeni cüzdana transfer yaptı. Bir cüzdana 8.200 adet BTC (248 milyon dolar), öteki cüzdana ise 1.625 adet BTC (49 milyon dolar) aktarıldı.

XRP davasında çıkan karar Ripple’ı sevindirdi

Ripple, Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafından Ripple Labs aleyhine 2020 yılına kadar uzanan bir davada, Yargıç Analisa Torres 13 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde XRP’nin bir menkul değer olmadığını belirterek şirket lehine karar verdi.

SEC, BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusunu kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), geçtiğimiz aylarda spot Bitcoin ETF başvurusu yapan BlackRock’ın bu atağına karşılık geldi. SEC, BlackRock tarafından yapılan başvuruyu kabul etti. Bu durumun SEC’in BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusunu onayladığı manasına gelmediğini belirtelim.

Thodex’in kurucusu mahpus cezasına çarptırıldı

Kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer, “kaçakçılık” kabahatinden yargılandığı davada 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, kararın açıklanmasının geriye bırakılması da kararlaştırıldı.

Elon Musk, xAI’ı duyurdu

Kripto para topluluğunun sevdiği isimlerden olan Elon Musk geçtiğimiz devirlerde yapay zekanın işleyişi hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamalarında yapay zekanın bugünkü işleyişinin insanlık açısından tehlikeli olduğunu vurgulayan Musk, bu alanda da bir teşebbüsle karşımıza çıktı.

Yapay zeka teşebbüsünün ismini xAI olarak belirleyen Musk, bilgi toplama ve saklılık mevzularında rakiplerinden daha farklı olma misyonunu taşıdığını söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap