Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Paylaş
BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Altın fiyatları Cuma günü, doların yükselmesiyle hazine getirilerinin düşmesine karşın geriledi. Lakin fiyat üst üste üçüncü haftayı da yükselişle kapattı. Teknik analist Ross Burland, altının teknik fotoğrafını kıymetlendiriyor. Kripto cephesinde ise Bitcoin 31.000 dolarlık genel direncin üzerine çıkmakta zorlanıyor. Fakat kripto analisti Rakesh Upadhyay’a nazaran, boğaların fiyatın 29.500 dolar takviyesinin altına düşmesine müsaade vermemiş olması olumlu bir durum.

Altın fiyatları için gözler Federal Reserve’de olacak!

ABD Doları yükselerek hafta sonunda altını memleketler arası alıcılar için daha kıymetli hale getirdi. Ayrıyeten, altın fiyatındaki üçüncü günkü düşük kapanışlar, Federal Reserve’in siyaset komitesinin gelecek haftaki iki günlük toplantısı öncesinde gerçekleşti. Beklentiler, Fed’in ABD faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artışa gitmesi tarafında. Bununla birlikte, birden fazla altın yatırımcısı için kıymetli olan orta ve uzun vade. Fakat enflasyon ve iktisadın yavaşladığına dair raporların akabinde, çok az kişi merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını daha da artırmasını bekliyor. Dahası, kimileri da yeni yılda faiz artırımlarını geri çekmeye başlamasını beklemeye başladı. Öte yandan TD Securities analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in Haziran ayındaki duraklama kararının akabinde önümüzdeki hafta faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor. Temmuz ayının bu döngünün son faiz artışını getireceğini öngörmekle birlikte, Komite’nin şimdi bu değişimin sinyalini vermekte rahat olduğunu düşünmüyoruz. Gerçekten Fed Lideri Jerome Powell, muhtemelen bu yıl ek bir faiz artışının hala geçerli olduğunu yineleyecektir.

Altın fiyatı haftalık ve günlük grafikleri

Bu durum altın fiyatını grafiklerde bir yol ayrımında bırakıyor ve bu her iki halde de olabilir. Altın fiyatlar, Cuma günü gerilese de üst üste üçüncü haftayı da yükselişle kapattı.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 1

Fitil, daha düşük vakit dilimlerinde aşağıdaki üzere boğa beklentileri bırakıyor.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 2

Aşağıdaki 3 haftalık grafiklerde, altın fiyatının yükseliş döngüsü içinde şimdiye kadar daha yüksek bir zirve yapamadığını görüyoruz.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 3

Ayılar taahhütte bulunursa, altın fiyatında baskın trend çizgisi takviyesine yanlışsız kıymetli bir düşüş ve 1.617 dolar yakınındaki kilit yapıyı kırma riski var.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 4

Altın fiyatı bir dönüm noktasında.

Bu ortada, kısa vadeli görünüme geri dönecek olursak, altın fiyatının bir yol ayrımında olduğunu görebiliriz.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 5

Fiyat geçen haftanın ve ayın en yüksek düzeylerini kırdı. Lakin ayılar harekete geçtikçe ikna edemiyor. Düzeltme, 1.945 dolar yakınlarındaki son yapısal düşük düzeylerin testine yanlışsız yönelebilir:

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 6

Altın fiyatı, düşüş görünümü

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 7

Altın fiyatlarında yükseliş görünümü

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 8

Öte yandan, altın fiyatı kuzey istikametindeki yörüngesini tekrar kazandı. Bu doğrultuda, geçen ayın en yüksek düzeylerinin üzerinde kapanış yaptığını görebiliriz.

Altın fiyatı açılış aralığı beklentileri

Haftaya Pazartesi günü başlarken, Perşembe günü haftanın ve geçen ayın en yüksek düzeylerinin başarısız bir formda kırıldığını belirtmek gerekiyor. Bunun akabinde sarı metal iki gün üst üste düşüşler yaşadı. Böylelikle, üçüncü gün de düşük kapanışlar gerçekleşti. Cuma günü de bir evvelki günün ve haftanın en düşük düzeylerini kırmaya devam etti. Tüm bunlar bize bilgi veriyor:

  1. Long durumlar yüksekte sıkışmış durumda.
  2. Short’lar karda.
  3. Cuma günü evvelki haftanın en düşük düzeylerini kıran üç seans düşüş yaşadık.

Tüm bunlar, evvelki haftanın ve Perşembe gününün en düşük düzeylerinin altından gelen birinci istikrar için ayıları tuzağa düşürmek için bir ‘short squeeze’e işaret ediyor:

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 9

15 ve 30 dakikalık grafikler, üstte ve aşağıdaki üzere.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 10

Bitcoin (BTC) fiyat analizi

Bitcoin son birkaç gündür 20 günlük üssel hareketli ortalamanın (30.036 dolar) altında sabit durumda. Fakat ayıların fiyatı 50 günlük kolay hareketli ortalamaya (28.979 dolar) düşürememiş olması olumlu bir işaret.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 11BTC günlük grafiği. Kaynak TradingView

Bu, boğaların pes etmediğini ve her küçük düşüşte alım yaptıklarını gösteriyor. Ayıların BTC’yi aşağı çekmede tekrarlanan başarısızlığının alıcıları çekmesi mümkün. Fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, BTC’nin 31.000 dolarlık genel dirence hakikat yükselmesi mümkün. Fiyatın 31.000 ila 32.400 dolarlık bölgenin üzerine çıkması, 40.000 dolara kadar muhtemel bir rallinin yolunu açabilir. Öte yandan, fiyat düşer ve 50 günlük SMA’nın altına inerse, ayıların geri dönüş yaptığını gösterecektir. BTC’nin daha sonra 24.800 dolarlık dayanağa gerçek düşmesi mümkün.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 12BTC 4 saatlik grafik. Kaynak TradingView

Dört saatlik grafikteki hareketli ortalamalar düzleşiyor. Ayrıyeten, izafi güç endeksi (RSI) orta noktaya yükseldi. Bu da aralığa bağlı hareketin bir müddet daha devam edeceğini gösteriyor. Boğalar fiyatı 50 günlük SMA’nın üzerine çıkarırsa, BTC’nin 30.500 dolara yükselmeye çalışması mümkün. Akabinde da 31.000 dolara yönelmesi beklenen. Aşağı istikamette izlenecek değerli dayanak 29.500 dolar. Bu düzeyin düşmesi halinde BTC’nin 27.500 dolara kadar gerilemesi mümkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap