Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Paylaş
BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Teknik analist Ross Burland, altın fiyatının, potansiyel bir short için hazırlandığını söylüyor. Analiste nazaran ayılar, 2.000 dolar ve altındaki düzeylerin yine testini bekliyor. Bu ortada, Bitcoin oynaklığı bu hafta daha da azaldı. Kripto analisti Rakesh Upadhyay, BTC ayıları, boğaların geçmesine müsaade vermiyor.

Para yöneticileri, altın konumları almaya başladı

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma günü ABD’nin Nisan ayında 253.000 yeni istihdam yaratarak 180.000’lik artışa ait konsensüs iddiasının çok ötesine geçtiği beklenmedik derecede güçlü bir ABD Tarım Dışı İstihdam raporunun akabinde altın fiyatı haftayı düşüşle kapattı. Piyasa artık Federal Reserve’in faiz artırımlarında beklenen duraklamadan geri adım atması gerektiği bir senaryoyu dikkate almak zorunda. Sonuç olarak, tahvil getirileri yükseldi. Ayrıyeten, faiz getirmediği için altın için düşüş oldu.

Veri öncesinde para yöneticileri, bankacılık dalında devam eden gerilimin eş vakitli olarak Federal Açık Piyasa Komitesi öncesinde açığa satışları kapatmaya zorlaması ve Fed’in giderek ‘terminale yakın’ oranlara ulaştığına dair inancı artırması nedeniyle bir kere daha altın durumları almaya başladı. TD Securities analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa bir duraklamanın kokusunu almaya başladı. Bu da sarı metaldeki isteğe bağlı durumları gecikmeli olarak yükseltme eğiliminde. Bu durum, son duraklama ve kesinti döngüsünde isteğe bağlı altın pozisyonlamasının mevcut düzeylerinden kıymetli ölçüde daha fazla yükseldiği göz önüne alındığında, ufukta altın konumunda kıymetli ve daima bir artışa işaret ediyor.

Altın fiyatı teknik analizi

Analist birinci evvel haftalık altın grafikleri üzerinden değerlendirmesini yapıyor.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 1Altın fiyatı haftalık grafikler-1
BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 2Altın fiyatı haftalık grafikler-2

Geçen haftanın mumundaki fitil, fitili doldurmak için önümüzdeki hafta için bir fırsat olarak görülebilir.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 3Altın fiyatı günlük grafikler-1

Günlük grafik, yükseliş tezinin tutması gereken bir dizi kilit alanı gösteriyor. Birincisi, boğaların trend çizgisi dayanaklarının ön tarafında kalması gerekecek. 2.000 dolar ve 1.970 dolar bu açıdan kilit ehemmiyet taşıyor.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 4Altın fiyatı günlük grafikler-2

Ancak, W-formasyonu ve Cuma günkü güçlü satış sıkıntılı. Boğaların kelam konusu düzeylere ve trend çizgisi dayanağı etrafına bağlı kalması gerekecek.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 5Altın, 4 saatlik grafik

4 saatlik bir perspektiften bakıldığında, kelam konusu takviye alanı, bizden evvel ortaya çıkan şemanın mevcut oluşumu göz önüne alındığında savunmasız görünüyor. Düzeltmenin vurgulanan potansiyel direnç alanlarında yavaşlamaya başlaması halinde, ayılar 1.970 ile 1.990 dolar ortasındaki takviye alanını ele geçirmeye teşvik edilebilir. Bu nedenle, önyargı 2.050 doların altında ve daha yakın vadede 2.030 doların altındayken düşüş eğiliminde.

BTC fiyat tahlili: Ayılar, boğaların geçmesine müsaade vermiyor

Bitcoin 6 Mayıs’ta simetrik üçgen formasyonunun direnç çizgisinden keskin bir düşüş yaşadı. Bu da ayıların boğaların geçmesine müsaade vermek istemediğini gösteriyor. Günün mum çubuğundaki uzun kuyruktan da görüldüğü üzere, boğaların üçgenin dayanak sınırına gerçek düşüşleri satın alıyor olması küçük bir olumlu gelişme.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 6BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

20 günlük üssel hareketli ortalama (28.819 dolar) düz. Ayrıyeten, izafî güç endeksi (RSI) orta noktaya yakın. Bu da ne boğalar ne de ayılar için net bir avantaj sinyali vermiyor. Fiyatın üçgenin altına düşmesi, ayıların denetimi ele geçirmeye çalıştığını gösterecek. BTC’nin evvel 26.942 dolara, akabinde da 25.250 dolara düşmesi mümkün. Öte yandan, üçgenin üzerinde bir kırılma ve kapanış, boğaların arzı emdiğini gösterecektir. Bunun da ayıların tekrar güçlü bir savunma yapması beklenen 32.400 dolara hakikat bir ralli başlatması mümkün.

BTC Piyasası: Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! 7BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Alıcılar fiyatı üçgenin üzerine çıkardı. Lakin mum çubuğundaki uzun fitil, kırılmanın yakın vadede bir boğa tuzağına dönüştüğünü gösteriyor. BTC fiyatı keskin bir düşüş yaşadı ve üçgenin takviye sınırına geriledi. Bu düzeyden sıçrama, dikkat edilmesi gereken kıymetli bir kısa vadeli düzey olan hareketli ortalamalara ulaştı. Bitcoin’in fiyatı mevcut düzeyden aşağı dönerse, bu dayanak sınırının altında bir kırılma talihini artıracaktır. Bilakis, alıcılar fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarırsa, BTC’nin direnç çizgisine yükselmesi mümkün. Boğaların üst istikametli bir hareket başlatmak için fiyatı bu düzeyin üzerine çekmesi ve sürdürmesi gerekecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap