Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler!

Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler!

Paylaş
BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler!

Bitcoin fiyatı yaklaşık bir aydır konsolide oluyor ve bir kırılma hareketi belirtisi göstermiyor. Kısa vadeli hareketleri iddia etmek kolay olsa da, bir Bitcoin spot ETF’sinin potansiyel onayını çevreleyen fırsatlar göz önüne alındığında uzun vadeli görünüm farklı. Pekala, sırada neler var? İşte önümüzdeki sürece yönelik Bitcoin varsayımı.

Bitcoin varsayımı: Fiyatı neler etkiliyor?

NYDIG’in yakın tarihli bir raporu, Bitcoin spot ETF’sinin BTC fiyatı üzerindeki tesirini Altın ve ETF onayı ile benzerlikler kurarak araştırıyor. Basitçe tabir etmek gerekirse rapor, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) üzere spot Bitcoin fonlarının ya da Amerika Birleşik Devletleri dışındaki spot ETF’lerin toplam 28,8 milyar dolar oluşturduğunu gösteriyor. Öte yandan altın, Haziran ayı itibariyle dünya genelinde 210 milyar dolarlık yönetilen varlık (AUM) oluşturuyor.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler! 1

Araştırma ayrıyeten altın ve Bitcoin ortasındaki karşılaştırmanın “çarpıcı” olduğunu da ekliyor. Bitcoin altından 3,6 kat daha değişken olsa da, “yatırımcılar tıpkı riske maruz kalmak için dolar bazında altından 3,6 kat daha az Bitcoin’e gereksinim duyacaktır.” Buna dayanarak, Bitcoin ETF için yaklaşık 30 milyar dolarlık ek talep ortaya çıkacaktır.  Rapor bunu bir adım daha ileri götürerek “Bitcoin ETF’sine akan her 1 dolarlık AUM için Bitcoin’in kıymetini (piyasa değerini) 10 dolar etkilediğini” öne sürüyor.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler! 2

Ecoinometrics raporu neler diyor?

NYDIG’in raporu Bitcoin’i altınla karşılaştırırken daha açık bir yaklaşım sergilerken, Ecoinometrics’in bülteni daha temkinli bir duruş sergiliyor. Raporlarında, 2000’li yıllarda altındaki etkileyici yükselişin zayıf ABD Doları, elverişli makroekonomik şartlar ve yeni bir Borsa Yatırım Fonu’nun piyasaya sürülmesi üzere faktörlerin bir ortaya gelmesinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Münasebetiyle, altını Bitcoin ile karşılaştırmanın haksızlık olduğunu belirtiyorlar.

Bunun yerine Ecoinometrics, Grayscale’in GBTC’si üzere eserlere sahip olmasına yahut MicroStrategy’yi BTC için bir vekil olarak kullanmasına karşın, toplam AUM’nin yaklaşık 20 milyar dolar olduğuna dikkat çekiyor. BlockRock’ın Bitcoin ETF’si piyasaya sürülse bile, bunun çok fazla sermaye girişi çekmeyeceğini, yalnızca mevcut sermayenin hareket etmesine neden olacağını da ekliyorlar.  Ecoinometrics’in haber bülteni, BlackRock’ın ETF’sinin Bitcoin fiyatını tek başına 100.000 dolara çıkarmayacağını belirtiyor.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler! 3

Bitcoin’de büyük resmi birebir kalıyor

Analist Akash Girimath’a nazaran Bitcoin fiyatı yaklaşık bir aydır 30.000 dolarlık ruhsal düzey etrafında konsolide oluyor. Bu sıkıcı fiyat hareketi, 29.247 dolardan 41.273 dolara uzanan haftalık ayı kırılması formasyonunun içinde yer alıyor. Hasebiyle, rastgele bir üst taraflı hareket satış baskısıyla karşılanacaktır. Lakin şimdiye kadar boğalar son derece ısrarcı oldu ve pes etmedi. Muhafazakâr bir bakış açısıyla bakarsak yatırımcılar 27.947 dolara kadar kısa vadeli bir geri çekilme bekleyebilir. Lakin daha yeterli bir satın alma fırsatı, 25.000 dolar ruhsal düzeyini tekrar test eden bir düzeltme olacaktır. Bu düzey kilit kıymete sahip ve boğalar tarafından her ne değerine olursa olsun savunulması gerekiyor.

Bu destek noktasından bir sıçrama, 2023 koşusuna devam etmek için kritik olacaktır. Devam eden rallinin uzaması, Bitcoin fiyatını ayı kırılma formasyonunun orta noktasını 35.260 dolardan yine test etmeye itecektir. Bitcoin spot ETF’sine ait beklentilere bağlı olarak, Bitcoin fiyatı 35.260 dolarda durabilir ya da 40.000 dolar pürüzünü hedefleyebilir.  Analiste nazaran Bitcoin fiyatı için yükseliş görünümü mümkün olsa da, 25.000 dolarlık ruhsal düzeyinin bozulması, daha düşük bir düzey yaratacağı için yükseliş başarısızlığına işaret edecektir. Bu türlü bir durumda BTC 21.313 dolarlık dayanak düzeyine kadar gerileyebilir.  Hatta analiste nazaran vahim bir senaryoda, Bitcoin fiyatı 17.311 dolara bile düşebilir.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler! 4

Bollinger indikatörünün Bitcoin varsayımı ne istikamette?

Diğer yandan bilgilere nazaran Bitcoin Ocak ayındaki %40’lık yararına rakip olabilecek bir dalgalanma patlaması yaşıyor. Haftalık bülteni The Week On-Chain’in son baskısında, tahlil firması Glassnode 2023’ün başından bu yana en dar Bollinger Bantlarını ortaya koydu. BTC fiyatı bütün bir ay boyunca dar bir aralıkta hareket etti ve yatay davranış için odak noktası olarak 30.000 doları kullandı. Tanınan analist Aksel Kibar, bunun hem boğaları hem de ayıları teste tabi tuttuğunu söylüyor. Bu çoklukla güçlü hareketlerden evvel görülen bir durumdur. Analist,  “Yine de istikamet konusunda emin değilim. Uygun tanımlanmış sınırlarıma sadık kalacağım. Artan volatilitenin yakın olduğunu biliyorum,” dedi.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin Varsayımı Çıktı: İşte Grafik ve Seviyeler! 5

Bollinger Bantları davranışına nazaran, bu volatilite, daha sonra değil daha erken gelmelidir. Klasik volatilite göstergesi şu anda, BTC fiyat hareketinin menzile bağlı olduğu günlerin sayılı olduğuna dair bir işaret veriyor. Bollinger Bantları, bir varlığın fiyatının ne vakit trend değişikliğine uğrayacağını belirlemek için kolay bir hareketli ortalama etrafındaki standart sapmayı kullanır. BTC/USD’de üst ve alt bant şu anda birbirine alışılmadık derecede yakın. Hatta Bitcoin’in 2023’teki yükselişine başlamasından bu yana hiç olmadığı kadar sıkışık.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap