Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir!

Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir!

Paylaş
BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir!

Bitcoin (BTC) fiyatı, piyasa iştirakçilerini saran dehşet, belirsizlik ve kuşkunun (FUD) ortasında değerli bir dayanak düzeyinin altında süreç görüyor. Düzeltme, ekonomistlerin yıllık bazda iddia ettiğinden yüzde 0,1 daha düşük olan yüzde 4,9’luk ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verisinin tetiklediği kısa bir rallinin akabinde geldi. Pekala, sırada ne var? İşte uzmanların en son Bitcoin tahmini

Haftalık Bitcoin varsayımı: Sırada neler var?

Bitcoin fiyatı 11 Mayıs’ta, Mart ayının ortasından bu yana değerli bir düşüşle 27.000 dolarlık dayanak düzeyini kaybederek BTC’nin yılın başından bu yana kat ettiği tüm arayı kaybetmesini engelledi. Birebir halde, amiral gemisi kriptonun fiyatı da geçtiğimiz ay boyunca dayanılmaz bir azalan trend çizgisinin baskılayıcı komutası altında giderek daha fazla acı çekti. Bu türlü bir fiyat hareketiyle, aşağıda gösterildiği üzere bir haftalık grafikte azalan bir üçgen ortaya çıktı. Bu, uzmanlara nazaran, değerli ölçüde düşüş eğilimli bir teknik formasyon.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir! 1

19 Nisan civarında boğalar, bir direnç yahut düşüş trendi çizgisi olarak hareket eden üst huduttan kırılma teşebbüslerinde başarısız oldular. Birebir durum Mayıs ayı başında da yaşanmış ve boğalar barikatı aşmak için kâfi güce sahip olmadığından her iki kırılma teşebbüsü de olgunlaşmamıştı. Bunun akabinde Bitcoin fiyatı, direnç çizgisinin fiyatı aşağı çekmesiyle birlikte bu alçalan üçgen içinde geri tepmeye devam ediyor. Analist Lockridge Okoth’a nazaran yatay takviye çizgisi olarak sunulan üçgenin x ekseninin altında bir kırılma, 23.420 dolara yüzde 13,21’lik bir düşüşün yolunu açarak düşüş görünümünü teyit edecek ve BTC, 22.682 dolar civarında 23 Ocak’ın en düşük düzeylerine inecek.

Bitcoin’in toparlanması istikametinde mahzurlar mi var?

Aşağı tarafta, BTC/USDT ticaret çifti için haftalık grafik, 27.000 dolardan 31.000 dolara uzanan güçlü bir tıkanıklık bölgesini ortaya koymaktadır. Bu bölge Bitcoin fiyatını daha da baskılayarak kral kriptonun ani bir toparlanmayı ölçeklendirmesini engelleyebilir.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir! 2

Özellikle, bu bölgede 50 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA), üçgenin direnç çizgisi ve 30.000 dolar ruhsal düzey sunulmaktadır. Bu, Bitcoin fiyatının toparlanma yolundaki gergin manileri göstermektedir. Ayrıyeten, Göreli Güç Endeksi (RSI), ayıların kripto para ünitesi üzerindeki denetiminin sağlam olduğunu gösterdi. Trendleri takip eden bu gösterge aşağı taraflı seyrediyordu ve 34 düzeyindeki fiyat gücü, aşağı taraflı seyir için daha fazla yer olduğunu gösteriyordu.

28.000 dolar çok kritik

Düşüş tezi lakin haftalık mum çubuğunun üçgenin direnç çizgisi olan 28.000 doların üzerinde kararlı bir kapanış yapması halinde geçersiz kılınabilir. Bununla birlikte, 27.000 dolar düzeyinin üzerinde bir yine yükseliş, daha fazla kayba karşı savunmak için agresif bir yükseliş eforuna işaret edecektir. Bu türlü bir hareket, Bitcoin fiyatının 31.050 dolarlık direnç düzeyine gerçek yükselme talihini artıracak ve mevcut düzeyden yüzde 15’lik bir yükselişi söz edecek.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir! 3

Santiment’in bilgileri, Bitcoin fiyatındaki düşüşün, piyasa oyuncuları ortasındaki genel hassaslığın toplumsal medya platformlarında düşüşe geçtiği bir periyoda denk geldiğini gösteriyor. Üstteki grafikte gösterildiği üzere, toplumsal baskınlık/Twitter haber metriği neredeyse yüzde 20 düştü.  Bitcoin fiyatı 27.000 dolarlık takviye düzeyinin altına düşerken, yatırımcıların tüm toplumsal medya platformlarında kral kripto için hassaslığı olumsuz olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, Santiment’te on chain analist ve pazarlama yöneticisi olan Brian Quinlivan, mevcut Bitcoin fiyat düzeltmesinin, yatırımcıların düşük oranlarda BTC satın almaları için bir fırsat sağladığına inanıyor. Bitcoin fiyatı geçtiğimiz ay yüzde 10’a varan kayıplar kaydederken, Ethereum (ETH) fiyatı da CoinMarketCap listesindeki öteki 10 stablecoin olmayan kripto para ünitesine emsal düşüşler kaydetti. Bu, Haziran 2022’den bu yana görülen en büyük 30 günlük düşüşlerden birini temsil ediyor ve Fed’in faiz artırımlarının yanı sıra bölgesel ve dünya genelinde değişen makroekonomik şartların da tesiriyle gerçekleşti.

BTC Piyasası: Haftalık Bitcoin İddiası: Haftaya Bu Düzeyler Kırılabilir! 4

Fidelity yetkilisinden Bitcoin iddiası: Bitcoin rallisi fazla ivmelendi

Diğer yandan Fidelity’nin global makro yöneticisi Jurrien Timmer, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in durumu hakkında yorumda bulunarak mevcut piyasa dinamiklerini altınınkilerle karşılaştırdı. Timmer, Bitcoin’in şu anda altınla tıpkı ritimde ilerlediğini öne sürüyor, lakin önder kripto para ünitesinin 30.000 dolar işaretinde potansiyel çok değerlenmeye işaret ederek biraz ilerlemiş olabileceği konusunda uyarıyor. Timmer tahlilinde Bitcoin ile iki yıllık gerçek TIPS getirisi ortasında yüzde 88’lik bir zıt korelasyon ve PCE’den türetilen gerçek oranla yüzde 63’lük bir aykırı korelasyon olduğunu vurguladı.

2018’den bu yana elde edilen datalara dayanan bu korelasyon tahlili, Bitcoin’i gerçek kur etkenlerine verdiği reaksiyon açısından altına misal bir pozisyona yerleştiriyor. Timmer’ın burada önerdiği şey, Bitcoin fiyatının bu iki ekonomik göstergenin aksisi tarafında hareket etme eğiliminde olması. Uzmana nazaran muhakkak devlet tahvillerinin getirileri artarsa ya da enflasyon yükselirse, Bitcoin fiyatının genel olarak düşmesini bekleyebiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap