Gürcistan’da kripto para madenciliği olağanüstü boyutlara geldi

Gürcistan’da kripto para madenciliği olağanüstü boyutlara geldi

Paylaş
Gürcistan’da kripto para madenciliği olağanüstü boyutlara geldi

Gürcistan’da kripto para madenciliği, ülkedeki toplam elektrik tüketiminin yüzde 10’unu tek başına taşıyor.

Gürcistan’daki kripto para birimi madencilik çiftlikleri, elektrik taleplerini karşılamak için elektrik şebekelerini adeta emiyor. Haberlere göre, genişletilmiş kripto para madenciliği ölçeğinden dolayı ülke şu anda elektrik kesintileriyle ile karşı karşıya. Nitekim, bu maden çiftlikleri ülkedeki toplam elektriğin yüzde 10’unu tüketiyor.

Gürcistanlı kripto madencilerinin güç tüketimi genel olarak artmasına rağmen, madenciler serbest elektrik tedarik eden Svaneti bölgesinde yoğunlaşıyor. Şehir deyim yerindeyse bir madencilik tesisine dönüşmüş durumda.

Bildirilene göre Svaneti halkı, madencilerin bu düzenlemeye aykırı olarak elektrik kullanması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor. Svaneti bölgesindeki Mestia kasabasının valisi Kakha Zhorzholiani, Bitcoin madenciliği nedeniyle, insanların bütün bir haftayı elektriksiz harcamak zorunda kaldıklarını, bu nedenle madencilerle görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para madenciliği tesisi kuruldu

Özellikle Bitcoin madenciliği her geçen gün zorlaşsa da hâlâ gelişmeyi sürdürüyor. Son olarak, dünyanın önde gelen madencilik donanımı üreticisi Bitmain, kripto para madenciliği için dünyanın en büyük çiftliğini kurdu.

Çiftlik, 33.000 dönümlük bir tesise konumlandırıldı ve toplamda yaklaşık 300 megawatt tutma kapasitesine sahip. Kripto para birimi madenciliği çok fazla miktarda hesaplama gücü gerektirdiğinden daha fazla elektriğe ihtiyaç duyuyor. Artan madenci sayısıyla birlikte, elektrik talebi daha da yükselme eğilimi gösteriyor.

Gürcistan, Çin ve Venezuela’nın ardından, dünyada kripto para madenciliğinin en yaygın olduğu üçüncü ülke. Ancak kripto para madencileri için güç tüketimi yerel değil, uluslararası bir sorun olarak görülüyor.

cryptopoiltan

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap