Güney Kore’de vergi operasyonu: Kripto paralara el konulacak

Güney Kore’de vergi operasyonu: Kripto paralara el konulacak

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Kore’de vergi operasyonu: Kripto paralara el konulacak

Güney Kore‘de binlerce kişinin kripto paralarına el konulabileceği söz edildi. Kuzey Chungcheong eyaletinin başşehri Cheongju kenti, vergi borcu olanların kripto paralarına el koymayı planladığını açıkladı. Yetkililer, en az 750 dolar vergi borcu olan vatandaşları radarına alacak.

Kore medyasında yer alan haberlere nazaran Cheongju idaresi, yedi Güney Koreli borsadan binlerce vergi kaçakçısının varlıklarını araştırmalarını istedi. Upbit ve Bithumb üzere borsalardan 8 bin 520 kişinin kripto varlıklarının sorgulanması istendi. Yetkililerin soruşturmaların akabinde harekete geçmesi bekleniyor. Kent idaresi, kripto paraların mülkiyet gizleme aracı olarak kullanımının arttığını bildirdi. Bu teşebbüs ile vergi sorumluluğunun artırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

Cheongju idaresi, 2022 yılında 16 bin kripto yatırımcısı hakkında detay almıştı. Kent idaresi, daha sonra 17 kişinin gecikmiş vergilerinin toplandığı bildirmişti. Güney Kore hükümeti 2021 ve 2022 yıllarında vergi kaçıranlardan 260 milyar Kore wonu (180 milyon dolar) kıymetinde kripto paraya el koymuştu. Hükümet, 2021 yılında vergi kabahatleri çerçevesinde kripto paralara el konulması ile ilgili düzenleme yapmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap