Güney Kore’de kripto para borsaları hükumeti dava etme plânı yapıyor

Güney Kore’de kripto para borsaları hükumeti dava etme plânı yapıyor

Paylaş
Uzman Coin: Güney Kore’de kripto para borsaları hükumeti dava etme plânı yapıyor

Güney Kore’deki Finansal Hizmetler Komisyonu, hem bankaları hem de kripto para borsalarını KYC ve AML gibi uygulamaları sağlama konusunda sorumlu tutmuştu. Özellikle bankalar, kripto para borsalarının işlemleri yüzünden sorumluluk altına girmek istemediklerini belirtmişlerdi.

Borsalar dava edecekler

Tepki verme sırası şimdi de kripto para borsalarında gibi gözüküyor. Borsaların bu kanunla ilgili hükumete dava açacakları belirtildi. Bu kanun yüzünden birçok borsanın kapanmanın eşiğinde olduğu iddia ediliyor.

24 Eylül’e kadar süreleri var

Bilindiği üzere son dönemde kripto para regülasyonlarını sıkılaştıran Güney Kore’de Finansal Hizmetler Komisyonu’nun çıkardığı yeni kurallarla beraber, kripto para borsaları 24 Eylül tarihine kadar bankaların kendilerine isim, soy ad ve kimlik bilgilerinin olduğu hesaplar verdiklerini gösteren belgeleri devlete iletmek zorunda… Bu tarihten sonra da devletin denetimleri başlayacak.

Bilindiği üzere bu durumda, borsalar gibi sorumluluk altına giren bankalar da kurallardan rahatsızlar ve birçok borsayla olan ortaklıklarını bitirmek istiyorlar. Güney Kore hükumeti özellikle, kara para aklamanın önüne geçmek için bu regülasyonları uygulamaya geçirmek istediğini belirtiyor.

Ülkedeki 3 bankadan K Bank, NH Bank ve Shinhan Bank, ‘Büyük 4’lü’ olarak da adlandırılan UPbit, Bithumb, Coinone ve Korbit borsalarıyla ilgili bir risk değerlendirmesi yapsa da, bu bankaların diğer borsalarla bu konuyu görüşmemesi de dikkat çekiyor.

Borsalar: Hükumet sorumluluğu bankalara atıyor

Hükumeti dava etmeyi düşünen borsalara göre, kripto paralar ve borsalardaki doğrulamalardan sorumlu olması gerekenler hükumet kurumları ve hükumet bu riskleri alamadığı için sorumluluğu en başta bankalara atıyor.

Bu borsalardan birinden yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bu dönemde bankalar kripto para borsalarıyla çalışma taleplerini reddediyor. Borsalar ise bu konuda kendilerini kanıtlama şansı bu yüzden bulamıyorlar. Finansal Hizmetler Komisyonu’nun burada devreye girmesi gerekiyor”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap