Güney Kore borsalarına rezerv koşulu geldi

Güney Kore borsalarına rezerv koşulu geldi

Paylaş
BTC Piyasası: Güney Kore borsalarına rezerv koşulu geldi

Güney Koreli kripto borsalarının Eylül ayından itibaren en az 3 milyar won (2,3 milyon dolar) fiyatında rezerv ayırması gerekecek.

Güney Kore borsaları yeni bir karar ile birlikte Eylül ayından itibaren rezerv ayırmak zorunda olacak. Borsalara yaklaşık 2,3 milyon dolarlık rezerv kuralı geldi

Güney Koreli borsalara rezerv şartı

Yerel medyada yer alan haberlere nazaran, büyük kripto borsaları ortasında Upbit ve Bithumb üzere platformlar, ülkenin yeni tüketici müdafaa tedbirlerini yerine getirmek ismine adımlar atmaktadır. Güney Koreli kripto para borsaları, ülkenin gelişen kripto sanayisinde tüketici müdafaa tedbirlerini gözden geçirme sürecinin hızlanması nedeniyle, Eylül ayından itibaren banka hesaplarında tuttukları rezervlerde en az 3 milyar won (2,3 milyon dolar) ayırmak zorunda kalacaklar.

BTC Piyasası: Güney Kore borsalarına rezerv koşulu geldi 1

Yerel medya kaynağı News1’in aktardığına nazaran, Upbit ve Bithumb üzere önde gelen Kore kripto borsaları, Temmuz ayında Kore Bankalar Federasyonu tarafından yayınlanan yönergeler çerçevesinde yeni ihtiyaçları yerine getirme yolunda ilerlemektedir. “Sanal Varlık Gerçek İsimli Hesap Operasyon Yönergeleri” başlıklı kılavuzda, kripto borsalarının, riskli durumlar kelam konusu olduğunda kullanıcılara ziyanlarını telafi edebilmeleri için günlük ortalama mevduatlarının yüzde 30’u kadar yahut en az 3 milyar won fiyatında bir rezerv ayırmaları gerektiği belirtiliyor. Bu rezerv fonlarının ölçüsü 20 milyar won ile sınırlanmış durumda.

Güney Kore’de Haziran ayında kabul edilen yeni mevzuat, kripto yatırımcılarının korunmasını amaçlıyor. Bu mevzuat, Finansal Hizmetler Komitesi ve Kore Bankası’na kripto operatörlerini ve varlık saklayıcılarını denetleme yetkisi veriyor. Tıpkı vakitte, sanal varlıkların haksız ticareti durumunda yetkililerin ceza uygulamasını sağlıyor.

Geçtiğimiz ay FSC (Finansal Hizmetler Komisyonu), yerli şirketlerin gelecek yıldan itibaren kripto para varlıklarını açıklamalarını gerektirecek yeni muhasebe kurallarını duyurdu. Bu yeni kurallar ayrıyeten kripto ihraççılarının token detayları, iş modelleri ve dahili muhasebe siyasetleri üzere bilgileri açıklamalarını da mecburî kılıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap