Güney Kore Blockchain laboratuvarı IncuBlock, Malezya ile Anlaştı!

Güney Kore Blockchain laboratuvarı IncuBlock, Malezya ile Anlaştı!

Paylaş
Güney Kore Blockchain laboratuvarı IncuBlock, Malezya ile Anlaştı!

Güney Koreli blockchain laboratuarı IncuBlock, 18 Haziran’da yayınlanan dünya haber ajansının haberine göre, Sharia yasası kapsamında izin verilen blockchain teknolojisini geliştirmek için Malezyalı hükümet danışma komitesiyle bir Mutabakat Anlaşması imzaladı.

Blockchain teknolojisi daha önce de helal gıdaların takibinde kullanılmıştı. İngiltere merkezli HALAL TRAIL, helal gıda zincirinden çiftlikten masaya çiftlik hayvanları ve taze yiyecekleri izlemek için blok zincir kullanmaya başladı.

Komite başkanı Majlis Perundingan Melayu (MPM), hem IncuBlock hem de MPM’nin uluslararası ortağı Global Cornerstone Group ile bilgi paylaşımı ve blok zincir platformu ve “sosyal gereksinimler” ini karşılayacak Şeriat Komisyonu tarafından helal sayılan,

merkezi olmayan bir uygulama (DApp) geliştirmek için çalışacak. IncuBlok CEO’su Kwon Won-seon, şirketin blockchain deneyiminin işbirliğinde bir varlık olacağını söyledi:

“Blockchain ile ilgili yıllar içinde öğrendiğimiz bilgileri İslam’a uygun bir Blockchain platformu geliştirmek adına kullanacağım.”

Cryptocurrency’nin İslami bankacılıktaki yeri ve bunun helal kabul edilip edilmeyeceği basit bir şekilde cevaplanamaz, çünkü Bitcoin (BTC) İslam’a göre somut olarak tanımlanmamıştır.

Nisan ayında Endonezya merkezli bir fintech kuruluşu, Bitcoin’in Şeriat Yasası kapsamında en azından “genel olarak kabul edilebilir” olduğunu belirten bir rapor yayınladı. Kripto’nun geniş kabulü, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilememesi ve blok zincirine güvenmenin daha güvenli hale gelebileceğini belirten bir rapor yayınladı. Mevcut finansal sistemlerden yayınlanan bir raporda ise, İslami toplumu Müslümanlara “helal yatırım” olarak sabit getirileri teşvik eden ilk para arzının (ICO) aldatmacalarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Malezyalı Hükümet Danışma Komitesi (MPM) Başkanı Dato Hassan Binhmad, MOU ile ilgili olarak, işbirliğinin “Malezya tarafından yönetilecek ve İslami toplumda kullanılacak olan blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde önderlik edeceğini umuyorum” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap