Güney Afrika Merkez Bankası Kripto Paraya Kural Getiriyor

Güney Afrika Merkez Bankası Kripto Paraya Kural Getiriyor

Paylaş
Güney Afrika Merkez Bankası Kripto Paraya Kural Getiriyor

Güney Afrika Merkez Bankası  (SARB), kripto para birimi kullanım durumlarını incelemek için yeni “kripto kuralları” getirmeyi amaçlıyor. Kurallar büyük ihtimalle 2020’nin ilk çeyreğinde ortaya çıkacak.

SARB yöneticisi Kuben Naidoo, gazetecilere gelecek olan kurallardan bahsetti, ancak bilgiler herhangi biri tarafından paylaşılmadı veya doğrulanmadı.

FNB gibi yerel bankalar ise, kripto para birimleriyle ilgilenen şirketlerin bankacılık hesaplarını kapatmaya daha önceden uğraşıyorlardı. FNB’ye göre, bu hareket “ihtiyatlı bir hareket”, çünkü kripto parayla ilgili potansiyel riskler var –bunun nedeni ise hala düzenleyici bir çerçeve olmaması.

SARB, ülke dışına gönderilen yerel para birimini sınırlama niyetinde olduğunu belirtti. Aslında bu sınırlama, 1 milyon Güney Afrika randı olmak üzere, şirketler için (bireylere olduğu kadar) zaten vardı.

Fakat haberlere göre vatandaşlar SARB’a özel başvuruda bulunarak 10 milyon Güney Afrika randı gönderebiliyor. Sınırlama, Güney Afrika’daki vatandaşların yabancı yatırım amaçlı olarak ülke dışına para göndermesini kısıtladığından, kripto para yaygın olarak kullanılıyor. SARB, bu kuralları 2020’nin ilk yarısına kadar uygulamakla yükümlü.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap