Grayscale’in akabinde uzmanlar kripto borsalarının SEC davası hakkında ne düşünüyor?

Grayscale’in akabinde uzmanlar kripto borsalarının SEC davası hakkında ne düşünüyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Grayscale’in akabinde uzmanlar kripto borsalarının SEC davası hakkında ne düşünüyor?

Investing.com – Piyasanın en büyük kripto fon yöneticisi Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zaferin yankıları sürüyor. SEC aleyhine sonuçlanan bu davanın akabinde gözler artık düzenleyici kurumun piyasanın en büyük kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e açtığı davaya çevrildi. 

Yakın vakitte bir podcast’te buluşan kripto avukatı olarak tanınan John Deaton, ETF uzmanı Dave Nadig ve analist Scott Melker, SEC ile kripto dalının önde gelen şirketleri ortasındaki yasal durumu kıymetlendirdi.

Grayscale’in zaferi görünümü değiştirdi

Scott Melker, Grayscale’in ETF konusundaki ısrarı ve kararlı bir formda hareket etmesiyle ABD düzenleyici kurumu ve Lideri Gary Gensler’e değerli bir ileti verdiğini düşünüyor. Melker, ayrıyeten SEC’in vadeli ETF onayı verirken spot Bitcoin ETF konusundaki red kararını tutarsızlık olarak kıymetlendirdi. Analist, bu çeşit tutarsızlıkların kurumun prestijini zedeleyebileyeceğini ve güvenirliğine sekte vuracağını düşünüyor. 

Ripple davasını da yakından takip eden Avukat John Deaton, Ripple’a karşı mağlubiyetinin akabinde Grayscale’e karşı da dava kaybeden SEC’in istikrarsızlığına dikkat çekti. Uzmanlar, SEC’in denetimi kaybetme noktasına geldiğine inanırken kararlarının her davada daha da tutarsız hale geldiğini tez ediyor. 

Uzmanlar, SEC’in mevcut durumunun kripto sanayisi için olumlu olduğunu söylerken gelecekteki kripto davalarında görünümün kripto şirketleri lehine şekillenebileceğini düşünüyor. 

Deaton, iki kripto borsasıyla başlayacak olan davada Coinbase’in davayı düşürebileceğini ve Binance’in ise SEC ile muahedeye varabileceğini tez etti. 

SEC, Binance’e yönelik daha ağır suçlamalarda bulunurken her iki kripto para borsasının da menkul değer niteliğindeki kripto varlıklarla ticaret yapmak konusunda suçlamalarda bulundu. Kripto varlıkların menkul değer olarak kabul edilmemesi durumunda ilgili davalarda rüzgar kripto borsaları lehine esebilir. 

Diğer yandan Binance, ahenk sürecine bağlılığını gösteren adımlar atmaya çalışırken son olarak Rusya faaliyetlerini büsbütün sonlandırmak da dahil olmak üzere ülkeye yönelik yeni hareket planı üzerinde çalıştığı görüldü. Bu durumda Binance, ABD otoriteleriyle bir orta yol bulabilirse davadan en az ziyanla kurtulabileceği düşünülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap