Grayscale Zaferi Geldi! Bitcoin İçin Artık Bunları Bekleyin

Grayscale Zaferi Geldi! Bitcoin İçin Artık Bunları Bekleyin

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Grayscale Zaferi Geldi! Bitcoin İçin Artık Bunları Bekleyin

Kripto para piyasası, Bitcoin ETF’leri için kritik olan Grayscale-SEC davasından 29 Ağustos’ta zafer haberi aldı. Coşku, piyasa genelinin boğa hareketleri sergilemesine yardımcı oldu. Artık iki kritik gelişme daha yeni alıcılara yürek veriyor.

Analistler 2024 öncesinde Bitcoin birikim periyodunu gözetliyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Bitcoin (BTC), Grayscale mahkemesinin SEC’e karşı kazandığı zaferin akabinde küçük bir artış gördü. Lakin fiyatı daha sonra kritik direnç bölgelerinde soğumaya başladı. 29 Ağustos’ta Bitcoin, Grayscale zaferinin akabinde 2.000 dolar arttı. Tekrar de, 29.000 dolarlık evvelki destek-direnç düzeylerine bile temas edemedi.

Analist ve S2F modelinin mucidi ‘PlanB’ ise piyasa modellerinin evvelki döngülerdekileri tekrarladığını söylüyor. Bitcoin, halving öncesi evvelki üç döngüde olduğu üzere iki yıllık gerçekleşen fiyatı civarında seyrediyor.

Ünlü on-chain analist, ansız Grayscale davasının akabinde konsolide olan fiyatlar için tarihî modellerin önerdiği ralliyi beklemeyi tavsiye ediyor:

Bitcoin’in klasik dansı, halvingden birkaç ay evvel ve 2. basamak boğa piyasasının başlamasından evvel, 2 yıllık fiyat (koyu mavi) civarında gerçekleşti. Sabır.

“Yerel bir taban oluşuyor”

Tarihsel datalara nazaran, halving öncesi altı aylık devir, bilhassa Ağustos ve Eylül aylarında her vakit yavaş geçti. Bir öteki analist “IncomeSharks” ise bu periyotların birikim basamağı olduğunu belirten şu açıklamalara yer verdi:

BTC’yi 2024’ten evvel biriktirmek için bütün kışa sahip olmalıyız. Ülkü olarak Ekim ayında lokal bir taban oluşuyor. Kış, Kripto’ya nadiren âlâ gelir fakat çoklukla şahane girişler sağlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Grayscale Zaferi Geldi! Bitcoin İçin Artık Bunları Bekleyin 1

Özetle, analistler öbür bir geri çekilmenin hala mümkün olduğunu söylüyor. Akabinde birkaç ay içinde yılı tamamlamak için 25.000 ila 26.000 dolar civarında konsolidasyon bekleniyor. Bu ortada, CryptoQuant analistleri, son BTC yükselişinin spot borsalar değil türev borsalar tarafından yönlendirildiğini bildirdi. Bu, haberlere karşılık olarak spot piyasalarda çok az kişisel satış aksiyonunun yahut BTC alımının gerçekleştiğini gösteriyor.

Grayscale zaferi tamam: Bitcoin artık ABD enflasyon datalarına hazırlanıyor

Bitcoin fiyatı Ağustos ayını 30.000 doların üzerine kapatırsa boğaların elini eskisinden daha güçlü olacak. Piyasa oyuncuları, Grayscale zaferinin akabinde artık ABD ekonomik bilgilerini gözlüyor. Fed Lideri Jerome Powell, yakın vakitte Jackson Hole toplantısında daha fazla faiz artışının sinyalini vermişti. Enflasyonun yüksek olması ve istihdam piyasasının sıkı kalması durumunda Fed, 21 Eylül’deki bir sonraki FOMC toplantısında faiz oranlarını artıracak.

CME FedWatch Aracı, bir sonraki para siyaseti toplantısında Fed’in faiz oranını değiştirmeme ihtimalinin %86,5 olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Grayscale Zaferi Geldi! Bitcoin İçin Artık Bunları Bekleyin 2

Yatırımcılar yaklaşmakta olan yükseliş rallisini teyit etmek için temel PCE enflasyonunu, tarım dışı istihdam datalarını ve işsizlik datalarını izliyor. Piyasa, Temmuz ayı çekirdek PCE enflasyonunun evvelki aya nazaran %0,2 düzeyinde olmasını ve Fed’in tercih ettiği göstergenin geçen ayın çekirdek PCE bilgilerine nazaran %0,1 artışla %4,3 olarak ölçülmesini bekliyor.

Buna ek olarak piyasa, ABD’de Temmuz ayındaki 187 bin istihdamdan Ağustos ayında 170 bin istihdam yaratılacağını öngörüyor. İşsizlik oranının yüzde 3,5 olması bekleniyor. Fakat analistler, iş piyasasının gevşemesi nedeniyle işsizlik oranının artacağına inanıyor.

Artan işsizlik BTC için güzel haber mi?

Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını duraklatmaya zorlanması için PCE’nin varsayımların altına inmesi gerekiyor. Ayrıyeten artan işsizlik, analistlere nazaran Bitcoin fiyatının daha da yükselmesine neden olacak. Öte yandan, ABD doları endeksi (DXY), Salı günkü olumlu JOLT iş açılış datalarının akabinde 103,50’nin altına düştü. DXY’nin daha da düşmesi Bitcoin’de üst taraflı bir hareket getirecek.

Bitcoin boğaları 30.000 doları hedefliyor

Yeni hafta, kripto piyasasında olumlu bir ivmeyle başladı. Grayscale, SEC’e karşı önemli bir zafer elde etti. Tıpkı vakitte SEC, altı farklı Bitcoin ETF’sine yönelik kararını açıklamak üzere. ETF müracaatlarının ortasında Bitwise, BlackRock, VanEck, WisdomTree ve Invesco üzere kıymetli isimler yer alıyor. Analistler, bu hafta sonuna kadar gelecek olan karşılıkların piyasadaki tesirini merakla bekliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Grayscale Zaferi Geldi! Bitcoin İçin Artık Bunları Bekleyin 3

Teknik açıdan, BTC’nin aylık kapanış düzeyinin 200 WMA düzeyinin üzerine çıkarması epeyce kritik. Bu durum, tasfiyelere ve yatırımcıların Bitcoin’de long durumlar almayı planlamasına neden olur. PCE (Kişisel Tüketim Harcamaları) ve iş bilgileri üzere temel makro faktörlerde tesirli olacak. ABD bilgileri, bu hafta BTC fiyatının 30.000 dolar düzeylerine geri dönmesinde belirleyici rol oynayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap