Grayscale vadeli Ethereum ETF ihracı için yeni bir müracaatta bulundu

Grayscale vadeli Ethereum ETF ihracı için yeni bir müracaatta bulundu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Grayscale vadeli Ethereum ETF ihracı için yeni bir müracaatta bulundu

Investing.com – Dijital varlık idare şirketi Grayscale, Ethereum vadeli mukavelelerine dayalı bir Ethereum ETF ihracı için yeni bir müracaat yaptığını bildirdi. 

Varlık idare şirketi, daha evvel Ethereum ETF müracaatında bulunmuştu, lakin şirket farklı düzenleme şartlarına nazaran yeni bir Ethereum Vadeli Süreç ETF başvurusu yapma kararı aldı. WSJ haberine nazaran Grayscale’in ABD Menkul Değerler ve Borsa Kuruluna (SEC) yaptığı yeni  müracaat, 1933 tarihli Menkul Değerler Maddesine uygun olarak yapıldı.

Bununla birlikte Grayscale, daha evvel 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında bir Ethereum Vadeli Süreç ETF müracaatında bulunmuştu. İlgili eser için müracaatta bulunan 5 yatırım şirketi de menkul değer tabanlı ETF ihracı için birincil çerçeve olarak kabul edilen bu yasa kapsamında müracaatta yaptı. Fakat Grayscale’in başvurusunu neden farklı bir yasa kapsamına yapma gereği duyduğuna yönelik bir açıklama yapılmadı. 

Konuyla ilgili yapılan yorumlar ortasında vadeli Bitcoin ETF’sinin her iki yasa kapsamında da onay aldığı için şirketin bu teşebbüsünün onay mümkünlüğünü artırmaya yönelik bir uğraş olduğu var. 

SEC, Vadeli Ethereum EFT’ye nasıl bakıyor?

Birçok yatırım şirketinin spot Bitcoin ETF ile birlikte vadeli Ethereum ETF eseri içinde müracaat yapmasının akabinde piyasalarda SEC’in Ethereum ETF’sine sıcak baktığına yönelik spekülasyonlar oluştu.

Şu an Vadeli Ethereum ETF’si için 6 şirketin başvurusu bulunuyor. Söylentilere nazaran SEC, bu müracaatlar için engelleyici bir hal takınmazken muhtemel onay, Ekim ayında gelebilir. Şimdiki durumda; Ether Strategy ETF, Bitwise Ethereum Strategy ETF, Roundhill Ether Strategy ETF, VanEck’s Ethereum Strategy ETF, ProShares Short Ether Strategy ETF ve Grayscale Ethereum Futures ETF ihracı için müracaatlar mevcut. 

Ethereum’da son durum

Ethereum, hafta sonu kısmi düşüş sonrası 1.600 dolar hududunu test ettikten sonra haftanın birinci yarısında düşük hacimli süreçler eşliğinde hafif müspet hareket etti. Hafta başında 1.670 dolara kadar yükselen kripto para, akabinde bir müddettir yatay hareket ettiği 1.630 dolar takviyesine geri döndü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap