Grayscale kararı sonrası hareketlenen kripto paralarda son durum 

Grayscale kararı sonrası hareketlenen kripto paralarda son durum 

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Grayscale kararı sonrası hareketlenen kripto paralarda son durum 

Investing.com – Grayscale, Salı günü ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na karşı mahkemeden olumlu bir karşılık alırken kripto para yatırımcıları bu gelişmeyi olumlu formda fiyatladı. 

ABD Federal temyiz mahkemesi, SEC’e piyasanın en büyük kripto fon yöneticisi Grayscale’in 14 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetme kararını yine gözden geçirme kararı verdi. Bu gelişme, kripto yatırımcılarının ETF konusuna ne kadar hassas olduğunu bir sefer daha gözler önüne sererken kripto piyasalarında süratli formda bir yükseliş kaydedildi. 

Bu kararın akabinde toplam kripto para piyasa pahası %4’e yakın bir artışla 1,09 trilyon dolara kadar yükseldi. Kararla birlikte 26.000 dolar hududunda inançsız bir görünüm sergileyen Bitcoin, evvelki gün %6 yükselişle tehlike bölgesinden uzaklaşarak 27.700 dolarda istikrar buldu. Dünkü süreçlerde ise son yükselişin kısmi düzeltmesi görülürken BTC, günü %1,5 düşüşle 27.300 dolarda kapattı. 

Bununla birlikte BTC’nin 27.000 dolar üzerinde yer oluşturması, piyasa analistleri tarafından trend dönüşü için kıymetli olarak görülüyor. Ayrıyeten Grayscale gelişmesinin haricinde Bitcoin’in üst trendini koruyacak öbür gelişmeler ortasında Digital Currency Group, Binance ve X haberleri gösteriliyor. 

Majör kripto para üniteleri ortasında Ethereum, 1.700 dolar bandında kalmayı başarırken BNB 223 dolar ve DOGE 0,065 dolar üzerinde hareket etmeye devam ediyor. Son yükselişin akabinde haftalık bazda müspete geçen bu kripto paralarla birlikte birinci 20’de Bitcoin Cash, en süratli yükselen kripto para oldu. Grayscale kaynaklı kısa rallide %18 kıymet kazanan BCH, haftalık bazda yükselişini %10’a taşırken bugün 216 dolardan el değiştiriyor. 

SEC’in bir sonraki atağı ne olacak?

Kripto para piyasalarını tekrar hareketlendiren mahkeme kararının akabinde gözler artık SEC’e çevrildi. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein’in Bloomberg’ verdiği röportajda mahkeme kararının akabinde SEC’in 45 gün içinde bir karar vermesi gerektiğini söyledi. 

Kararın bir onay olduğuna inanan Sonnenshein, SEC’in GBTC‘ye misal bir spot Bitcoin eserine sıcak bakması için tüm koşulların elverişli olduğunu tez etti. 

Güncel durumda SEC’in kararı konusunda belirsizlik kelam konusu olsa da Grayscale’in dava  sürecindeki kararlı hali, kripto para dalı için kıymetli bir adım olarak görülüyor.

Bloomberg analistleri ise Grayscale’in zaferini yorumlarken yıl sonuna kadar bir spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanma mümkünlüğünün yükseldiğini söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap