Göz korkutucu gerçek gün yüzüne çıktı: Yüzde 95’i artık değersiz!

Göz korkutucu gerçek gün yüzüne çıktı: Yüzde 95’i artık değersiz!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Göz korkutucu gerçek gün yüzüne çıktı: Yüzde 95’i artık değersiz!

NFT’lerle ilgili yapılan bir araştırma sonucu üzücü gerçeği gözler önüne serdi. Buna nazaran, yatırımcıların bugüne dek satın aldığı Non-Fungible Token’ların yüzde 95’i kıymetsiz olarak kaydedildi.

Hüsrana uğratan NFT araştırması

Kripto platformu dappGambl’ın “Ölü NFT’ler: NFT Pazarının Gelişen Manzarası” isimli yakın tarihli bir raporunda, token’ların yüzde 95’inin bugün neredeyse kıymetsiz olduğu belirtildi. Şirket, tahlil edilen 73 bin 257 NFT koleksiyonundan 69 bin 795’inin piyasa bedelinin artık sıfır Ether olduğunu tespit etti.

Başka bir deyişle, tahminen 23 milyon kişi tarafından satın alınan koleksiyonların yüzde 95’i, aslında hiçbir kıymeti olmayan JPG’lerin münhasır haklarına sahip olmuş oldu.

dappGambl’ın tahlilinde, “Bu ürkütücü gerçeklik, NFT alanını sık sık çevreleyen coşku üzerinde ayıltıcı bir denetim misyonu görmelidir.” Denildi. Ayrıyeten “Milyonlar satan dijital sanat yapıtları ve bir gecede gelen muvaffakiyet hikayeleri ortasında, piyasanın tuzaklar ve potansiyel kayıplarla dolu olduğu gerçeğini gözden kaçırmak kolaydır.” Tabirleri de kullanıldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Göz korkutucu gerçek gün yüzüne çıktı: Yüzde 95’i artık değersiz! 1

Balon çabuk söndü

Öte yandan NFT token’ları iki yıl evvel ilgi odağı haline gelmiş ve aranan birtakım token’lar o periyotta milyonlarca dolara alıcı bulmuştu. Fakat ilgi değerli ölçüde azalınca fiyatlar süratle düşüşe geçti. Örneğin Temmuz ayında, Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun taban fiyatı, Ekim 2021’den bu yana görülen en düşük düzey olan 30 ETH’nin (o sırada yaklaşık 58.700 dolar) altına inerek tarihi bir düşüş yaşadı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap