Google vs OpenAI: Yapay Zeka Savaşı

Google vs OpenAI: Yapay Zeka Savaşı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Google vs OpenAI: Yapay Zeka Savaşı

Google’ın yeni yapay zeka sohbet robotu Bard, ChatGPT’ye kıyasla farklı yanıtlar vererek dikkatleri üzerine çekti.

Son periyotlarda yapay zekanın yarattığı bir furya var. Bu furya, birçok kurumsal şirketi de içerisine çekmiş durumda. Google, Amazon, Meta ve Microsoft üzere büyük şirketler, yapay zeka üzerine ağır bir çalışma içerisinde.

Cointelegraph Türkiye’den Hazal Orta, yakın vakitte ortaya çıkan Google’ın yapay zeka sohbet robotu Bard ile OpenAI’nin ChatGPT’sini kıyasladı. İkisi ortasındaki farklılıklar dikkat çekti.

Bard, ChatGPT’yi Gözüne Kestirdi

Yapay zeka sohbet robotu furyasına, global teknoloji devi Google da katıldı. Google, yapay zeka robotu Bard’ı piyasaya sürdü. Bard, tıpkı OpenAI’nin ChatGPT’si üzere sohbet eden bir yapay zeka eseri.

Google’ın atağıyla birlikte çok ses getiren Bard, yapay zeka robotları ortasındaki savaşa dahil oldu. ChatGPT ile misal kullanım imkanı sunan Bard, sunduğu farklı yanıtlar ile dikkatleri üzerine çekti.

Cointelegraph Türkiye, teknoloji devi Google’ın Bard platformu ile ChatGPT’yi kıyasladı. İşte iki platforma sorulan sorular ve alınan karşılıklar;

Cointelegraph Türkiye, iki yapay zeka platformuna da şu soruyu sordu; “Kripto para üniteleri ve blokzincir teknolojisi hakkında ne düşünüyorsun?”

Öncelikle bir ikaz metni yayınlayan ChatGPT, şunları söyledi;

Ancak, Eylül 2021’deki son eğitimime kadar mevcut olan bilgilere dayanarak kripto para üniteleri ve blokzincir teknolojisi hakkında istikrarlı ve bilgili bir bakış açısı paylaşabilirim.

1. **Kripto para birimleri**: Güvenlik için kriptografi kullanan dijital yahut sanal para üniteleridir. Birinci ve en yeterli bilinen kripto para ünitesi olan Bitcoin, dijital dünyada ezber bozan bir olay oldu. Merkezi olmayan, yani bir hükümet yahut finans kurumu üzere rastgele bir merkezi otorite tarafından denetim edilmediği manasına gelir. Bunun potansiyel olarak daha düşük süreç fiyatları ve bir bankaya gereksinim duymadan süreç yapabilme üzere avantajları vardır. Bununla birlikte, kripto para ünitelerinin anonimliği, yasa dışı faaliyetlere müsaade verdiği için de eleştirildi. Ayrıyeten, birçok kripto para ünitesinin çok oynaklığı finansal riskler oluşturabilir.
2. **Blokzincir Teknolojisi**: Bu, kripto para ünitelerinin altında yatan teknolojidir. Bir blokzincir, birçok bilgisayardaki süreçleri kaydeden dağıtılmış bir defterdir, böylelikle kayıt, sonraki tüm bloklar değiştirilmeden geriye dönük olarak değiştirilemez. Bu teknoloji, şeffaflığı ve data değişikliğine karşı direnci nedeniyle tedarik zinciri idaresi, sıhhat hizmetleri, oylama sistemleri ve daha fazlası dahil olmak üzere kripto para ünitelerinin ötesinde potansiyel uygulamalara sahiptir. Olumsuz tarafı, güç ağır olabilir ve merkezi olmayan tabiatı yönetişim zorluklarına yol açabilir.
Bu teknolojilerin her ikisinin de geleceği hâlâ büyük ölçüde değişiyor ve bunlar devam eden araştırma, geliştirme ve düzenleyici incelemenin konusu. Çevresel tesir, düzenleyici problemler, güvenlik açıkları ve halkın kabulü üzere üstesinden gelinmesi gereken değerli zorluklar var. Bu zorluklara karşın, birçoğu global iktisadın çeşitli bölümlerinde kıymetli değişiklikler yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Aynı soruya cevap veren Google’ın platformu Bard, şunları söyledi;

Kripto para üniteleri ve blokzincir teknolojisinin, para ve süreçler hakkındaki niyet biçimimizde ihtilal yaratma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Klasik fiat para ünitelerine nazaran bir dizi avantaj sunarlar, örneğin:

Ademi merkeziyetçilik: Kripto para üniteleri hükümet yahut finans kurumu denetimine tabi değildir. Bu, enflasyona ve sansüre karşı daha dirençli oldukları manasına gelir.
Şeffaflık: Tüm kripto para süreçleri, onları şeffaf ve denetlenebilir kılan bir genel deftere kaydedilir.
Güvenlik: Kripto para üniteleri kriptografi ile korunur, bu da onları taklit etmeyi yahut hacklemeyi çok zorlaştırır.

Bununla birlikte, kripto para üniteleriyle ilgili kimi zorluklar da vardır, örneğin;

Oynaklık: Kripto para üniteleri epey değişkendir, bu da fiyatlarının çılgınca dalgalanabileceği manasına gelir. Bu onları riskli bir yatırım haline getirir.
Enerji tüketimi: Kripto para madenciliği, etraf üzerinde olumsuz bir tesiri olabilecek çok fazla güç gerektirir.
Düzenleme: Kripto para üniteleri şimdi geniş çapta düzenlenmemiştir, bu da dolandırıcılık ve öbür dolandırıcılık riski olduğu manasına gelir.
Genel olarak, kripto para üniteleri ve blokzincir teknolojisinin çok yıkıcı olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum, lakin ana akım haline gelmeden evvel ele alınması gereken kimi zorluklar var.

Aynı soruya gelen iki farklı yanıta bakıldığında, Bard bir nebze daha ferdî yaklaşıyor. Lakin ChatGPT, yapay zeka olduğunu ve fikir belirtemeyeceğini söylüyor.

İki tanınan yapay zeka platformuna, en uygun kripto para ekosistemleri sorulduğunda, şu karşılıklar geldi;

Bard’tan gelen karşılık, Terra’yı da bu listeye dahil ettiğini gösteriyor. Bard birinci sıraya Ethereum’u koyuyor. Öteki karşılıkları ise, sırasıyla; Solana, BNB Chain, Terra, Polygon oldu.

Aynı soruya cevap veren ChatGPT, sırasıyla şu halde bir liste oluşturdu; Ethereum, BNB Chain, Cardano, Polkadot ve Solana.

Bu soruya da ChatGPT’nin temkinli bir ikaz metni yayınladığı ve Bard’ın güya bizden birisiymiş üzere cevap verdiği görüldü. Bard, topluluğa daha yakın ataklarda bulunuyor. ChatGPT daha temkinli ve kabul edilebilir karşılıklar vermeye çalışıyor. Yolun şimdi başında olan Bard, bu mevzuda güncellemeler alabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap