Goldman Sachs: DeFi hala emekleme döneminde

Goldman Sachs: DeFi hala emekleme döneminde

Paylaş
Uzman Coin: Goldman Sachs: DeFi hala emekleme döneminde

ABD’nin dev yatırım bankası Goldman Sachs, tam 54 sayfalık büyük bir kripto para raporu yayımladı. Coinbase’in COİN adıyla Nasdaq’ta listelenen hissesinden Dogecoin’e, NFT’lerden Monero’ya ve merkeziyetsiz finansa kadar birçok konuyu ele alan dosya, COIN’i de kripto ekosistmine girişin “en iyi yolu” olarak adlandırdı.

İçinde Bitcoin vadeli işlemlerinin de olduğu çeşitli ürünler sunan kripto para işlem masasını yakın zamanda devreye sokan Goldman Sachs, Coinbase’in COIN’i için ise 306 dolarlık bir alım hedefi belirledi.

“DeFi hala çocukluk döneminde”

Goldman araştırma biriminin kripto piyasasının keşfedilmemiş birçok alanını da bulduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Örnek olarak merkeziyetsiz finans hala çocukluk döneminde. 2 trilyon dolarlık kripto para piyasası düşünüldüğünde DeFi uygulamalarındaki kripto para değeri yaklaşık 67 milyar dolar. Sonuç olarak, gelecekte oluşturulacak karmaşık birçok uygulama için önemli bir kavram kanıtını temsil ediyorlar. Bu protokollerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de, hepsinin kendisine ait bir ‘yönetim token’ları’ olmasıdır. Uniswap’ın UNI’si ya da Compound’un COMP’u gibi… Bunlar sayesinde, token sahipleri protokollerdeki değişikliklere karar verebiliyorlar. ”

“Kripto geleneksel finansı da büyütür”

DeFi’ın kripto para piyasasını büyütecek önemli bir potansiyele sahip olduğu belirtilirken, merkezsiz finansın, Coinbase gibi merkezi borsaların rakibi olmasına rağmen bu tür borsaların da işlerini büyütebileceği belirtildi:

“Ekosistem zaman içinde anlamlı miktarda faaliyet ve ticaret elde etme potansiyeline sahip olacaktır. Kripto paralar, geleneksel finans endüstrisindeki piyasayı daha da büyütme potansiyeline sahip…”

Goldman analistleri Coinbase borsası ve COIN hissesine de özel olarak eğildiler. Banka analistleri küçük yatırımcı işlemlerinin, borsanın kısa vadeli gelirlerini oluşturacağını belirtirken, şirketin fiat para odaklı çalışan borsaların oluşturduğu payın yüzde 30’una sahip olduğunu yazdılar.

“Daha çok volatilite daha çok kâr”

Birçok borsanın artık işlem ücretlerini düşürdüğünü, Coinbase’in de bu politikayı uygulaması gerektiğini belirten analistler, piyasadaki volatilitenin daha çok işlem ve işlem ücreti dolayısıyla da daha çok kâr demek olduğu yorumunu yaptılar. Borsanın, kripto para saklama hizmetinin de kurumsal yatırımcılarda güven sağladığı ve her geçen gün daha fazla müşterinin geldiği yazıldı:

“Ethereum’un “Proof-of-Stake” geçişinin de ileriye dönük “stake” geliri için önemli bir etken olabilir.”

NFT’ler, kredi ve ödemeler…

Goldman analistleri, muhtemel büyüme alanı olarak NFT’ler, kredi verme ürünleri ve ödeme sistemlerini gördüklerini belirttiler:

“Bu alandaki yeni ürünler için piyasada ciddi bir boşluk söz konusu…”

Raporda ayrıca Nisan ayındaki Nasdaq listelenmesinden bu yana yüzde 33’lük düdşüş yaşayan COIN’in, düşen kripto para fiyatlarından da etkilendiğini, regülasyon hamlelerinin fiyatları aşağıya çektiğini belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap