Global Banka Dev İştirakle Kripto Dünyasında Genişliyor!

Global Banka Dev İştirakle Kripto Dünyasında Genişliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Global Banka Dev İştirakle Kripto Dünyasında Genişliyor!

Citi, kripto varlık hizmetlerini tahvil saklama ve tokenize mevduatlarla genişletiyor. Global yatırım bankası, BondbloX fraksiyonelleştirilmiş tahvil borsasının dijital sorumlusu oldu. Bir rapora nazaran Citi ayrıyeten, müşteri mevduatlarını kripto tokenlere dönüştürmek için bir pilot program başlattı.

Dev yatırım bankası kripto dünyasında genişliyor

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere Citigroup, kripto varlık hizmetlerini yeni bir saklama iştiraki ile genişletiyor. Ayrıyeten, tokenize mevduatlar için bir pilot program başlatıyor. Global yatırım bankası, 15 Eylül’de yaptığı açıklamada, BondbloX Tahvil Borsası için birinci dijital saklama kuruluşu olduğunu söyledi. BBX, Singapur Para Otoritesi’nin düzenlemelerine tabi. Ayrıyeten, atomik uzlaşma ve dağıtılmış defter teknolojisini kullanan dünyanın birinci kısmi tahvil borsası olarak tanımlanıyor. Paydaşlık, Citi’nin uygun müşterilerine BBX’in kısmi tahvil ticaretine erişim sağlayacak. Yatırım bankası da takas ve saklama hizmetleri verecek. Citi Menkul Değerler Hizmetleri Dijital Varlıklar Lideri Nadine Teychenne, hususa ait olarak şunları söyledi:

Bu tescilli kripto saklama teknolojisi ölçeklenebilir ve müsaade verilen Blockchain ağlarında ihraç edilen varlıklara yatırım yapan müşteriler için takas ve saklama hizmetleri sunmamıza imkan tanıyacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Global Banka Dev İştirakle Kripto Dünyasında Genişliyor! 1

BBX, yatırımcıların klâsik toptan tahvillerin 1.000 dolarlık kısımlarını alıp satmalarına imkan tanıyor. Kripto tahviller dağıtık bir defter üzerinde tutuluyor. Böylelikle, kullanıcıların atomik uzlaşma yoluyla neredeyse anında değiş tokuş yapmasına imkan sağlıyor. Klâsik olarak tahvil süreçlerinin sonuçlandırılması yaklaşık 48 saat sürüyor. Bununla birlikte, atomik mutabakat, otomatik takas ve mutabakat için akıllı mukaveleler ve genel yahut özel anahtarlar biçimindeki dijital imzalar üzere Blockchain dalındaki yenilikleri kullanıyor.

Kripto iştirakinden taraflar ne bekliyor.

Citigroup, 2021 yılında BondbloX ile işbirliğine gitti. Bu doğrultuda BondbloX’ın klasik olarak ihraç ettiği tahvillerinin saklama kuruluşu oldu. Son gelişme, Citigroup’a destek tahvillerin kısmi, tokenize versiyonlarının velayetini veriyor. Basın açıklamasına nazaran, Citigroup’un tüm finansal dikeyde saklama yetkisine sahip olması, bu eserleri daha geniş bir kurumsal yatırımcı tabanına açıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Global Banka Dev İştirakle Kripto Dünyasında Genişliyor! 2

Citi ile geliştirilen paydaşlık ayrıyeten BondbloX kullanıcılarına global tahvil piyasasına daha fazla erişim sağlayacak. Böylelikle, daha çeşitli bir kripto varlık portföyüne sahip olmalarını imkan verecek. BondbloX Kurucu Ortağı Dr. Rahul Banerjee, şunları belirtti:

Bu iştirak, Citi’nin müşterilerinin ve başkalarının, Citi’nin menkul değer hizmetleri takviyesiyle birlikte tahvil ticaretinin tüm avantajlarından neredeyse anında yararlanmasını sağlayacak. Dijital Saklama, tahvil piyasalarını daha şeffaf, elektronik ve herkes için erişilebilir hale getirerek tahvil piyasasının dönüşümünde bir sonraki büyük adımdır. Artık tahviller herkes için daha kolay erişilebilir.

Bankacılıkta yeni adım: Tokenleştirilmiş mevduatlar

Citigroup ayrıyeten, yatırım bankasının sahip olduğu ve yönettiği özel bir Blockchain kullanacak. Bu emelle müşteri mevduatlarını kripto tokenlere dönüştürmek için bir pilot program başlatıyor. Bloomberg’e nazaran, Citi Token Services isimli eser, müşteri mevduatlarını dijital tokenlara dönüştürerek, Blockchain tabanlı ödeme rayları üzerinde işlenen anlık global transferlere imkan sağlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Global Banka Dev İştirakle Kripto Dünyasında Genişliyor! 3

Pilot uygulama, Citi’nin kripto varlık tekliflerini genişletme ve yüksek likiditeye sahip 7/24 hudut ötesi ödeme hizmeti sağlanması da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerinin gereksinimlerini karşılama teşebbüsünün bir kesimi. Citi Küresel Hizmetler Lideri Shahmir Khaliq, şu konunun altını çizdi:

Citi Token Hizmetlerinin geliştirilmesi, kurumsal müşterilerimize gerçek vakitli, her vakit açık, yeni jenerasyon süreç bankacılığı hizmetleri sunma seyahatimizin bir modülüdür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap