Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir

Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir

Son 30 gün boyunca Bitcoin fiyatı (BTC) büyük ölçüde yatay bir seyir izledi. Bu süreçte spot Bitcoin ETF’leri ve Grayscale üzere kripto davaları üzere değerli gelişmeler yaşandı. Fakat Glassnode tahlilleri, mevcut BTC fiyat modelinin döngü açısından doğal bir güç gösterdiğini ortaya koyuyor.

On-chain datalar Bitcoin için canlanma sinyalleri veriyor

Glassnode’a nazaran, son 6 ay ile 1 yıl ortasında son etkin olan arzın 1 günlük hareketli ortalamaya nazaran şu anda 6 aylık en yüksek düzeye ulaştı. Değişiktir ki, Bitcoin için son faal arzdaki artış, Grayscale’in SEC karşısında Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme davasını kazandığı vakit başladı.

Bu indikatör ekseriyetle ya boğa piyasası senaryosunda ya da satış ortamında etkin hacimdeki artışla ilişkilendirilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir 1

Grayscale zaferi, XRP hakkında tarihi bir kararın alındığı bir periyoda denk geldi. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, 2020 sonlarından beri süren SEC-Ripple davasından XRP lehine kara çıktı. Bu müddet zarfında, Blackrock üzere büyük finans kuruluşları da SEC’e spot Bitcoin ETF için onay almak gayesiyle müracaatta bulundular. Yatırımcı hassaslığı olumlu kalsa da, ABD’nin makroekonomik ortamının bu ivmeyi sürdürüp sürdüremeyeceği şimdi bilinmeyen.

FED toplantısı öncesinde Bitcoin piyasasındaki beklentiler

SEC’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleşecek. CME FedWatch Aracı’na nazaran iştirakçiler, FED’in faiz oranlarını 525-550 baz puan aralığında sabit tutacağını düşünüyor. Fed’in son iki yıldır sürdürdüğü agresif faiz artırma tedbirleri, Bitcoin’de yüksek volatiliteye neden oldu. Lakin 2023’ün başından itibaren, para siyasetiyle ilgili optimist beklentiler sayesinde bu trend yavaşladı.

Glassnode kurucularından sürpriz Bitcoin rallisi tahmini

Glassnode kurucuları Jan Happel ve Yann Allemann, geçen hafta gelen beklenenden daha yüksek enflasyon bilgilerine karşın Bitcoin’in büyük bir yükseliş için hazırlandığını belirtiyor. Analistler, Bitcoin’in 26,000 dolarlık takviye düzeyini geri kazandığına dikkat çekiyor. Ayrıyeten, BTC’nin Risk Sinyalinin değerli ölçüde düştüğünü söylüyor. Glassnode’un kurucuları, Bitcoin’in mevcut görünümü hakkında şunları söylüyor:

ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) %0,6 oranında artmasının BTC fiyatını karıştırması bekleniyordu ve o denli de oldu. 26.000 doların üzerinde dayanağı geri alan BTC, şu anda 27.000 doların üzerinde bir kırılmayı bekliyor ve potansiyel olarak birkaç haftalık bir aralıktan çıkıyor.

Risk Signal’in 60’lara gerçek süratle düşmesi bu tavır değişikliğine işaret ediyor. Kâr rezervasyonu baskısı 27.400 dolar ve 28.200 dolar civarında görünebilir lakin bu tırmanış, 30.000 dolarlık ruhsal mahzuru aşmadan evvel bir adım olarak hazır görünüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir 2

Bitcoin için taraf üst mı?

Geçen hafta ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (CPI) Temmuz ayından Ağustos ayına 0. 2%’den 0,6%’ya yükseldiğini açıkladı. Glassnode kurucuları, Bitcoin’in büyük bir yükselişe geçmeye hazırlandığını ve 150,000 dolar düzeylerine ulaşabileceğini öne sürüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir 3

Sonuç olarak, Bitcoin fiyat hareketi, değerli gelişmelere karşın yan dalgalanma gösterdi. Lakin, Glassnode bilgilerine nazaran, piyasa yükselişe geçmeye hazırlanıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap