“Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi

“Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi

Paylaş
BTC Piyasası: “Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi

Amerika’nın borç yükü artarken Bloomberg’in kıdemli emtia analisti Mike McGlone’dan çarpıcı Bitcoin varsayımı geldi. Hükümetin FiscalData platformundan alınan datalara nazaran, Amerika’nın ulusal borcu süratli bir yükseliş eğiliminde. Yalnızca Ağustos ayının birinci günlerinde toplam kamu borcuna 116 milyar dolar eklendi. Bu artış, ülkenin toplam kamu borcunu 32.7 trilyon dolara yükseltti.

Heritage Foundation’dan mali uyarı

Bitcoin için de manası olacaktır fakat bu borç arttıkça telaşlar de artıyor. Muhafazakâr bir niyet kuruluşu olan Heritage Vakfı, artan borcun sonuçları hakkında mali bir ihtar yayınladı. Kuruluşun sözcüsü EJ Antoni,’nin vurguları değişik. Fitch tarafından yapılan son not indiriminin ehemmiyetine ve bunun artan borçla bağına dikkat çekiyor.

BTC Piyasası: “Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi 1

Vakıf “Fitch‘in not indirimi genel not açısından büyük bir atak değil. Lakin değerli. AAA’dan AA+’ya düşüş hala yatırım yapılabilir düzeyde. Yani yakın vadede temerrüde düşme mümkünlüğü hala son derece düşük. Lakin göz gerisi edilmemeli.” sözünü kullanıyor

Büyüyen borçta tehlike sinyalleri

Bir kriz ortamının Bitcoin için nasıl sonuçlanacağını kestirmek elbette sıkıntı. Antoni, borç notunun düşürülmesinin ekseriyetle borçlunun tehlike sinyalleri vermesiyle gerçekleştiğini belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nin borcu 32 trilyon doları aşmış durumda. Ayrıyeten her yıl buna trilyonlar ekleniyor. Yalnızca bu devasa borcun yıllık faiz ödemeleri yaklaşık 1 trilyon dolara mal oluyor. Buna nazaran sayı tüm savunma bütçesini aşıyor. Harcamalar artmaya devam ediyor. Antoni bunu potansiyel iflas ve en son temerrüt için tasa verici bir reçete olarak görüyor.

BTC Piyasası: “Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi 2

Antoni, Amerika’nın bütçesini elden geçirmek ve mali bir kırılma noktasına ulaşılmasını önlemek için Kongre‘nin müdahalesinin aciliyetini vurguluyor.

“Kongre ve Beyaz Saray’ın derhal mali durumu sisteme sokmaları gerekiyor. Bunu yapmazlarsa, ABD borçlarında daha fazla saklı temerrütle birlikte enflasyon sürat trenine geri döneceğiz. Bu da daha da yüksek getiri manasına gelecek. Ayrıyeten daha yüksek faiz ödemelerine, daha süratli büyüyen borçlara ve gerçek bir mevt sarmalına yol açacaktır. Geri dönüşü olmayan noktaya ulaşmadan evvel vakit tükeniyor.”

Amerika giderek artan ulusal borcuyla boğuşuyor. Buna nazaran, ülkenin mali istikrarını ve gelecekteki ekonomik refahını teminat altına almak için bu mali zorlukları ele almak çok değerli hale geliyor.

Kıdemli analistten Bitcoin tahmini

Amerika borç yükü sorunu ile uğraşırken Bloomberg’in kıdemli emtia analisti Mike McGlone, yakın tarihli bir tahlilinde Bitcoin (BTC)’nin geleceğine ait fikirlerini paylaştı. ABD Hazinesi’nin iki yıllık tahvil getirileri %5’e yaklaşarak Bitcoin’in doğuşuna denk gelen ekonomik krizden bu yana görülmemiş düzeylere ulaşıyor. Buradan hareketle McGlone BTC’nin uzun bir düşüş periyodunda olabileceğini öne sürüyor.

BTC Piyasası: “Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi 3

McGlone, tahvil getirilerindeki artışın, bilhassa Bitcoin üzere daha riskli olduğu düşünülen varlıklar için değerli bir zorluk oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Bitcoin BTC, global sakinliğin akabinde altına dijital bir alternatif olarak ortaya çıktı. McGlone’un 100 haftalık hareketli ortalamaları merkeze alan tahlili dikkat cazip. Bitcoin için 1930’lardaki ABD borsasını anımsatan besbelli bir devrilme modeli ve aşağı gerçek bir yörünge ortaya koyuyor.

Bitcoin BTC’nin gelecek beklentileri

McGlone, “Finansal krizin ve çok düşük faiz oranlarının akabinde doğan çığır açıcı bir teknoloji olan BTC, uzun bir geri çekilme periyoduyla karşı karşıya olabilir” yorumunu yapıyor. Bitcoin, sıfıra yakın ve negatif faiz oranlarının olduğu periyotta altının dijital bir versiyonu olarak cazip. Lakin McGlone, dünyanın en inançlı menkul değerlerinin iki yıl içinde yaklaşık %10’luk bir toplam getiri sunması nedeniyle görünümün değişebileceğini öne sürüyor. Bu değişiklik, çeşitli riskli varlıkların fiyatları üzerinde azaltıcı bir tesire sahip olacaktır.

BTC Piyasası: “Geri Dönüşü Yok” Ünlü Analistten Çarpıcı Bitcoin Kestirimi 4

Analist, mevcut durum ile finansal kriz ve Bitcoin’in başlangıcından evvelki devri dikkate alıyor. Bunlar ortasında bir paralellik kurarak sonuca varıyor. ABD Hazinesi’nin iki yıllık tahvilleri en son %5 civarında getiri sağladığında değerli sonuçlar ortaya çıkmıştı. Buna nazaran, finansal piyasalarda kıymetli bir çalkantı yaşanmıştı. Ayrıyeten muhtemelen çok sayıda riskli varlık için kuvvetli vakitlerin habercisi olmuştu. Mike McGlone’un tahlili, Bitcoin’in geleceğine ait daha geniş ekonomik bağlamı dikkate alıyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda, bilhassa de yükselen Hazine getirilerinin tesirini dikkate alan bir bakış açısı sağlıyor. Kripto para piyasası bu değişiklikleri izliyor. Öbür taraftan, yatırımcılar Bitcoin’in bu gelişen şartlara nasıl reaksiyon verdiğini yakından takip edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap