Geliştiriciler, Solana ağını ChatGPT eklentisiyle güçlendirmeyi hedefliyor

Geliştiriciler, Solana ağını ChatGPT eklentisiyle güçlendirmeyi hedefliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Geliştiriciler, Solana ağını ChatGPT eklentisiyle güçlendirmeyi hedefliyor

Investing.com – Solana ağının geliştirici şirketi Solana Labs, kullanıcıların yakın vakit ağda OpenAI’ın yapay zeka robotu ChatGPT için tasarlanmış bir eklentiyle Blockchain ağıyla etkileşim kurabileceklerini duyurdu.

Solana Labs tarafından Twitter üzerinden yapılan duyuruda eklenti sayesinde ChatGPT, cüzdan bakiyelerini denetim etme, Solana ağındaki kripto varlıkları transfer etme ve ilerleyen periyotlarda NFT ticareti üzere özelliklere sahip olacak. 

Eklentinin ne vakit faaliyet geçeceği şimdi belirli değil, lakin geliştirici grup ChatGPT’nin NFT süreçleriyle ilgili bir ekran imgesini paylaşması, lansmanın yakın olduğuna işaret etti. 

Bununla birlikte ChatGPT’yi geliştirmeye devam eden OpenAI, kapalılığı artıran yeni bir güncelleme duyurdu. Yeni özelliğe nazaran kullanıcılar artık ChatGPT’de sohbet geçmişlerini kapatabilecek. Bu özelliğin, kullanıcılara datalar üzerinde daha fazla denetim sağlayacağı vurgulandı. Fakat sohbet geçmişinin kapatılması durumunda yapay zeka modellerini eğitmek ve güzelleştirmek mümkün olmayacak.

Bu özelliğin haricinde OpenAI, kullanıcıların ChatGPT tarafından saklanan bilgileri daha uygun anlamaları gayesiyle bilgileri indirme seçeneği de ekledi. 

Bu yıl popülaritesini uygundan uyguna artıran yapay zeka uygulamaları, ChatGPT ile birlikte yeni bir boyut kazandı. Kripto piyasasında bir kesim haline dönüşen yapay zeka ile kontaklı çalışan projeler, şu an CoinMarketCap bilgilerine nazaran 6 milyar dolarlık bir piyasa kıymetine sahip. Yapay zeka ve büyük data ile ilgili projeler ortasında en büyük piyasa pahasına sahip olanlar The Graph (GRT), Render Token (RNDR) ve Injective (INJ) olarak sıralanıyor.

Solana örneğinde görüldüğü üzere öbür kripto projelerinin de vakitle kullanıcıların Blockchain ağıyla etkileşimlerini artırmak için yapay zeka uygulamalarıyla daha fazla entegre olabileceğini görebiliriz. Çünkü benzeri bir örneğini Binance’in kullanıcılarına “Sensei” isimli bir yapay zeka dayanağı sunmaya başlamasıyla gördük. ChatGPT’yi temel alan bu yapay zeka uygulaması, platformun eğitim portalı Binance Akademi’de kullanılacak.  

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap