Geçen haftaki düşüş sonrası kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları ne durumda?

Geçen haftaki düşüş sonrası kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları ne durumda?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Geçen haftaki düşüş sonrası kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları ne durumda?

Investing.com – Kripto para piyasalarında geçen hafta yaşanan aşağı istikametli volatilite piyasada karamsarlığı artırdı.

Ayı piyasasının devam ettiğine dair telaffuzları artıran sert düşüş, Bitcoin yatırımcılarını etkilemeye devam ediyor. Blockchain tahlil firması Glassnode, yayımladığı raporda kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının son durumunu ele aldı.

Glassnode raporuna nazaran kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının yaklaşık %90’ı ziyanda bulunuyor. Bu ortalama 2,26 milyon BTC’nin şu an gerçekleşmemiş ziyanda tutulduğu manasına geliyor.

Geçen hafta yaşanan düşüş, yılın en büyük tek günlük düşüşü olarak kayıtlara geçerken kripto piyasasında görünümü de yataydan negatife çevirdi. Piyasa şartlarını “en ağır”şekilde tanımlayan Glassnode analistlerine nazaran önemli ölçüde hacme sahip spot arzının mevcut fiyatın üzerinde bir maliyete sahip olduğuna değindi. Bitcoin’in yaklaşık %10 düzeyinde düşmesiyle birlikte arzın %13’e yakınını temsil eden BTC ölçüsünün gerçekleşmemiş ziyana düştüğü kestirim ediliyor.

Diğer yandan uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının mevcut düşüşten etkilenmediği bahsedilirken Bitcoin’deki dalgalanmanın kısa vadeli yatırımcıları etkilemesi olağan bir davranış olarak görülüyor.

Bitcoin’deki son düşüş iç dinamiklere bağlandı

Teknik olarak bakıldığında ise Bitcoin’in 26.000 dolar hududuna geri çekilmesi, kripto paranın 200 günlük hareketli ortalamasının altında inmesine neden oldu. Glassnode analistleri, düşüşü neden olarak makro ekonomik gelişmelerden ve kimi söylentilerden başka olarak vadeli kripto süreçlerini işaret etti. Analistlere nazaran son fiyat hareketliliği, piyasanın çalışma prensiplerine bağlı olarak büyük bir kaldıraç azaltma ve konum temizleme hareketinden kaynaklandı.

Diğer yandan kimi yorumcular, mevcut düşüşün bir satın alma fırsatı olarak görülebileceğinden bahsetti. Toplumsal medyada ağırlaşan öbür bir spekülasyon ise bu hareket, BlackRock)’ın ETF ihracı öncesi BTC’nin daha düşük fiyatlara çekilme gayretiydi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap