GAMI Web3 Venture Builder CEO’su Gökhan Altın: Web3 dünyası, Türk teşebbüs ve yatırım ekosistemi için bir fırsat!

GAMI Web3 Venture Builder CEO’su Gökhan Altın: Web3 dünyası, Türk teşebbüs ve yatırım ekosistemi için bir fırsat!

Paylaş
BTC Piyasası: GAMI Web3 Venture Builder CEO’su Gökhan Altın: Web3 dünyası, Türk teşebbüs ve yatırım ekosistemi için bir fırsat!

Web3 ekosistemi yapısı prestijiyle hem girişimcilik hem de yatırımcılık dünyasındaki aktörlere kıymetli fırsatlar sunuyor. Geleceğe yönelik adımlar atmayı planlayan ilgili aktörler, Web3’ün açtığı tabanda geniş bir hareket imkânı buluyor. Mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan GAMI CEO’su Gökhan Altın, dalda öne çıkan fırsatlara yönelik görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Web3 dünyası gelecek potansiyeliyle iş dünyasının önde gelen aktörleri tarafından yakından takip ediliyor. Ekosistem, bir yandan yeni projeler üretmeye odaklı teşebbüslere yol açarken, başka bir yandan yatırımcılar için de fırsatlar barındırıyor. Web3 odaklı teşebbüsler de böylesi bir konjonktür içerisinde bölümü ileri taşıyacak atakları hayata geçirmeye devam ediyor. Global ölçekteki Web3 atılımını sürdüren yerli Venture Builder GAMI’nin CEO’su Gökhan Altın, yaptığı açıklamada bahse ait kıymetli değerlendirmelerde bulundu.

“Sektörü incelediğimizde Web3 ekosisteminin girişimcilere yönelik değerli fırsatlar sunduğunu görüyoruz. Blokzincir, kripto para üniteleri ve akıllı kontratlar üzere merkeziyetsiz teknolojiler üzerine inşa edilen yeni kuşak bir interneti söz eden Web3, vizyoner teşebbüsçüler için değer biçilemez bir alan açıyor.

‘Alandaki bilgi birikimi Web3 ekosisteminin gelişimini hızlandırabilir’

Ekosistem içerisinde merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesi için sağlam bir altyapının yanı sıra çeşitli araçlara da muhtaçlık duyuluyor. Bu noktada, kimi teşebbüsçüler destekleyici web platformları, akıllı kontratlara yönelik test platformları ve merkeziyetsiz depolama tahlilleri üzere yenilikçi tahlillere odaklanabilir. Buradaki bilgi birikimi vakit içerisinde altyapı projelerini desteklerken, ilerleyen süreçte Web3 ekosisteminin gelişimini hızlandıran bir rol oynayabilir.

Diğer bir yandan, merkezi olmayan uygulamaların gelişimine taban hazırlayan Web3; girişimcilerin oyun, toplumsal medya, sıhhat hizmetleri, tedarik zinciri üzere farklı bölümlere yönelik merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmesini de daha kolay bir hâle getiriyor. Bu uygulamalar klâsik sistemlere kıyasla daha gelişmiş bir şeffaflık, güvenlik ve kullanıcı denetimi tecrübesi sunuyor.

Ayrıca, girişimcilerin odaklanabileceği bir öbür alan merkeziyetsiz finans uygulamaları olarak öne çıkıyor. Lakin tüm bunların, Web3 ekosisteminin sağladığı fırsatların küçük bir kısmı olduğunu söylemek mümkün. Bu doğrultuda mevcut teknolojiler gelişim gösterdikçe, vakit içerisinde yenilikçi tahliller getiren ve klasik sanayileri dönüştüren yeni girişimcilik yolları ortaya çıkacaktır.

‘Web3 odaklı erken etap teşebbüslere önemli yatırımlar yapılabilir’

Yatırımcı açısından baktığımızda ise Web3 alanına odaklanarak, yenilikçi teknolojiler ve tahliller geliştiren birçok teşebbüs bulunuyor. Yatırımcılar, teşebbüs sermayesine yönelik fonlarını bu teşebbüsleri desteklemek ismine kullanabilir. Böylece değerli uygulamalar ve projeler oluşturma potansiyeli bulunan ilgili erken basamak teşebbüslerine önemli yatırımlar yapılabilir.

Sektörü incelediğimizde, Web3 ekosisteminin gelişimine paralel olarak kullanıcı tecrübelerini uygunlaştırmak ve kullanım oranlarını artırmak ismine muhakkak hizmetlere ve araçlara muhtaçlık duyuluyor. Yatırımcılar bu bahisteki eksikleri fark ederek sağlam temeli olan ve ilgili altyapı araçlarını sağlayan projeleri destekleyebilir.

Bu noktada, Web3 ekosisteminin gelişmekte olduğu şuuruyla yanlışsız risk değerlendirmeleri çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor. Alandaki teknolojileri ayrıntılı biçimde anlamak ve yatırım portföyünü çeşitlendirmek, Web3 ekosistemiyle ilgilenen tüm yatırımcılar için temel bir strateji oluşturabilir.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap